Primátor mesta Banská Bystrica (s loptou v ruke) a generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo (vľavo) medzi novinármi tesne pred začatím rekonštrukcie futbalového stánku v Radvani, ktorý má byť jedným z najkrajších a najdôstojnejších stánkov mládežníckeho futbalu v našom stredoeurópskom teritóriu. Foto: Samo Telúch

Po druholigovom futbalovom polčase a pred tým, čo nás čaká v MFK Dukla

Sústrediť sa na pokrok, ten futbalový v súčasnosti dnešného života v meste pod Urpínom, nemôže a nesmie byť o detailoch, ktoré boli popísané, ale o veciach kontinuálnych, ktoré  musia byť skloňované a riešené tak, aby sme boli znova vo všetkom lepší čo robíme.

Takou vetou sme sa prihovorili súčasnému generálnemu manažérovi Mestského futbalového klubu Dukla, Milanovi Smädovi, lebo ho desaťročia radíme medzi tých, ktorý hráčsky i ľudsky dozrieval vo futbale ako hráč a funkcionár ľúbiaci futbal a poučenie k tomu, ako ho robiť stále lepšie a zodpovednejšie naberal a naberá desaťročia v rôznych fázach života.

Pán generálny manažér, budeme si aj v médiách tykať, lebo sa poznáme roky osobne, preto tvrdíme, že patríš v meste pod Urpínom medzi tých, pre ktorých je futbal v krásnej Banskej Bystrici, ale i celom regióne, ba celej Slovenskej republike tvojou srdcovou záležitosťou. Čo ty na také hodnotenie?…

Zaujímavé oslovenie. Pozrite sa, to čo som sa naučil ako  aktívny futbalista sú základné futbalové veci, ktoré sa asi odvíjajú v hlave každého hráča, ktorý futbal miluje a je ochotný mu odovzdať celého seba. Mám na mysli dobrý trávnik, čisté šatne a v nich hráči, ktorí si čistia kopačky, aby raz dávali góly do napnutých sietí súperovi aj v medzinárodných či medzištátnych zápasoch, ale pritom nezabúdali na pravidlá, ktoré platia už vo vidieckom futbale od nepamäti. Všetko ostatné – herné schopnosti a rýchlosť, technika a góly – prídu potom. Tak sa rodili, rodia a budú rodiť skutočné hviezdy futbalu stále.

Tvojej odpovedi sa dá rozumieť aj tak, že v tvojom prípade, keď si pracoval či teraz pracuješ pri futbale išlo vždy a ide aj teraz o futbalovom pokroku a o neutíchajúcom úsilí zlepšovať sa. Dobre sme pochopili  tvoju futbalovú filozofiu, ktorou nás oslovuješ a preto sme radi, že nám venuješ svoj vzácny čas?…

Aký bol niekedy futbalový život na ulici je popísané, ale napriek tomu na mnohé zabúdame. Na osobné chcenie skutočne od srdiečka pri futbale odovzdávať úprimne celé svoje „ja“, ale pritom nepreferovať individualizmus pri futbalovom dianí. Futbal je úžasne kolektívnym športom. Aj keď ste funkcionárom. Pozrite sa, ste tu dvaja zo Športovej agentúry Dukla, ktorí sa podrobne futbalovým životom v súvislostiach bežného života zaoberáte roky, takže viete čo stačilo pre špičkový futbal včera, dnes už nestačí. COVID nás napríklad upozorňuje dnes ako prenáramne potrebujeme poznanie, ovládanie a dodržiavanie pravidiel, aby sme propagovali a robili zdravo, alebo aspoň zdravšie všetky veci spoločne, ako tomu bolo  doposiaľ. Nechcem aby to vyznelo múdro a nečitateľne, ale toto platí. Neviem či mi rozumiete…

Niečomu rozumieme, niečomu menej, počuli sme o tvojom vystúpení, ktorým sa, predpokladáme rád prihovoríš ku všetkým čitateľom, hlavne verným priaznivcom MFK Dukla a povieš to, čo si povedal v spoločnej debate s trénermi klubu MFK Dukla. My sme prostredníctvom písaného slova možno nemoderní, no ctíme etiku, neradi komentujeme pre verejnosť to, čo sme nevideli, kde sme neboli a čo dokonale nepoznáme. Takže, môžeme ťa poprosiť o tvoje slová?

(Usmievajúc sa šibalsky, hovorí) Tu sú, nech sa páči! Tak ako dobrí gazdovia sa záverom roka pri najkrajších sviatkoch posadíme k vianočnému stolu, aby sme v rodinke vyhodnotili celý rok, i my sa schádzame až na výnimky, čo si veľmi vážim, aby sme zhodnotili uplynulé obdobie.

Pred 3 a pol rokmi , tu pod týmto znakom som sa rozhodol so svojimi priateľmi, že po skončení a umŕtvení FK Dukla, vážne logo Dukla vo futbale v Banskej Bystrici zachránime i za cenu likvidácie ŠK Kremnička. Viacerí z vás ste boli toho súčasťou. Vtedy som povedal, že to bude beh na dlhé trate, minimálne 4 až 5 rokov, kým po športovej a infraštruktúrnej časti postavíme futbal v Banskej Bystrici na zdravé futbalové nohy. V prvom rade bol podstatný postup MFK Dukla z 3. do 2. ligy mužov, čo sa podarilo. Horšie to dopadlo v doraste, keď po víťazstve v 2. dorasteneckej lige sa nám nepodarilo prejsť cez baráž s Popradom a nepostúpili sme do I. dorasteneckej ligy. Tak sa stalo až o rok neskôr v baráži s Bardejovom a Petržalkou. Bola to a je obrovská radosť, že v meste pod Urpínom máme znova naozajstnú futbalovú akadémiu. Mužstvo dospelých toho roku bojuje o I. ligu, verme, že to  bude s úspešným koncom, čím by sme naplnili naše ciele v športovej oblasti. Načo tajiť, taký úspech, teda dostať sa s dospelými medzi absolútnu slovenskú futbalovú elitu čaká celá, nielen futbalová verejnosť v Banskej Bystrici, ale i naši priaznivci po celom Slovensku, ba aj v Čechách, kde nám veľmi „durchujú“ naši „dukláci“ z Prahy.

V budúcom roku a v to verím, budeme už hrať na vynovených Štiavničkách a my budeme sídliť v malebnom prostredí krásne zrekonštruovaného štadióna v Radvani. Sny sa začínajú napĺňať. Veríme, že rok 2021 bude v Banskej Bystrici rokom futbalu. Všetkým členom, priaznivcom, futbalistom samotným, samozrejme vám trénerom i ďalším z realizačného tímu, funkcionárom MFK Dukla to želám z celého srdca.

Pravda, za doterajšiu kvalitnú prácu pre rodiace sa úspechy  ďakujem. Rovnako ako všetci ďakujeme mestu Banská Bystrica, primátorovi Jánovi Noskovi, ale i poslancom mesta, každému, kto je takému úsiliu, takým snahám nápomocný. Isto si vážime podporu a ďakujeme za dobrú spoluprácu Vojenskému športovému centru Dukla, ale i Ministerstvu obrany SR, že nakoniec na štadióne Štiavničky pristúpili k prebudovaniu atleticko – futbalového štadióna  s potrebnými súčasnými európskymi požiadavkami zo strany oboch významných celoeurópskych športových zväzov.

V čase neľahkej ekonomickej situácie  tak zo strany mesta, ale i štátu je to pomoc úžasná, nezastupiteľná!

Pán generálny manažér, také slová sú krásne, potrebné, milé i úprimné, ale niečo nám v nich z pohľadu činnosti Športovej agentúry Dukla predsa len chýba. Povieme to tichšie, ale na futbalovom štadióne to znelo pri návštevách ešte staručkých schátralých Štiavničiek často mohutne a jasne…

…rozumiem, rozumiem. Svoj príhovor som ešte nedocitoval. Pokračoval som a vyzval všetkých trénerov, aby svoju prácu robili a zvýšili jej percentá zo 100 na 120 percent. Pandémia, totiž, skončí, ale futbal bude žiť na veky. Futbalový priaznivec, a to máte pravdu, čaká kvalitné, radostné výsledky. Tomu musíme podriadiť všetko a teraz v čase pandémie hľadať takú trvalú komunikáciu s vernými priaznivcami, aby tí cítili, že MFK Dukla je tu pre nich a spolu všetci sme pre ďalšie skvalitňovania značky Dukla. Nech si názov MFK Dukla razí ďalšiu vážnosť z mesta pod Urpínom, mesta športu obkľúčeného krásou prírody, do celého sveta.

Dobre. Ďakujeme za čitateľov. Hádam sa nenahneváš, ak ťa poprosíme na záver roka za vedenie MFK Dukla aj o vinš všetkým priaznivcom? Máš záverečné slovo:

Podstatné som naznačil. Zavinšovať v tom úsilí a smerovaní všetkých a všetkým chcem predovšetkým veľa zdravia, ale i lásky. V rodinách i osobných vzťahoch. Deťom, manželkám a priateľkám veľa šťastných a krásnych chvíľ v pokojnom, prežívaní svojich životov. A ak som pri futbalovom šťastí, je potrebné si aj v predvianočnom čase  zopakovať: Šťastiu je potrebné ísť vedomím úsilím. Ďakujem médiám, ktoré MFK Dukla v takom kurze a úsilí mediálne aj počas tohto roka pomáhali a verím, budú pomáhať tiež v budúcnosti.

Jozef Ivan, Jozef Mazár

Pozri tiež

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *