Počuli ste už o športe menom ringet? Aj Slovensko už má svoju reprezentáciu

Počuli ste už niekedy o športe zvanom ringet? Ak by ste žili vo Fínsku alebo Kanade, tak sa s ním určite stretnete. Je to ženská odroda „chlapského“ hokeja (chlapského v úvodzovkách, lebo dokonca aj u nás hrajú 1. hokejovú ligu ženy). Samozrejme, nie je to úplne to isté. Hrá sa tiež na ľade, avšak miesto hokejky používajú hráčky palicu bez čepele a naháňajú sa za krúžkom. Ak raz máte krúžok úspešne napichnutý na palici, tak s ním dokážete vykúzliť fintičky, nad ktorými by krútil hlavou aj samotný Ovečkin.

Niektorí z vás možno hneď naťukali toto slovíčko do internetového vyhľadávača. Pár ľudí však tento šport na Slovensku už nejaký ten rok hráva. Tím zo Slovenska (výber z Banskej Bystrice, Martina a Žiliny) sa už niekoľko rokov po sebe zúčastňuje na letnom turnaji v Prahe a ani tento rok tomu nebolo inak. Turnaj Czech Ringette Challenge Cup sa konal v dňoch 24. – 26.7.2015 v Prahe, konkrétne v aréne Letňany. Tento rok slovenský výber v piatich zápasoch preverili 2 fínske, 1 švédske a 2 české družstvá. V silnej konkurencii sa im tento rok podarilo obsadiť pekné 4.miesto. U nás, v Českej republike, vo Francúzsku či Rusku sa ringet len začína udomácňovať, zatiaľ čo v Kanade, Fínsku a Švédsku sa hrá už niekoľko desaťročí na ligovej úrovni.

Rok 2015 je pre slovenský ringet významný hneď z viacerých dôvodov: v máji bola založená Slovenská ringetová asociácia (SRA) a počas turnaja v Prahe bolo Slovensko oficiálne prijaté za člena Medzinárodnej ringetovej federácie (IRF). Okrem tréningov, sústredení a turnajov sme sa taktiež zúčastnili na rozhodcovskom a trénerskom seminári, ktoré organizovala IRF v spolupráci s Českým svazem ringetu. V najbližších mesiacoch slovenské ringeťáčky čaká niekoľko sústredení, priateľské stretnutia s českým tímom, medzinárodný turnaj Czech Ringette Games v Klášterci nad Ohří a vrcholom tejto sezóny budú Majstrovstvá sveta v ringete, ktoré sa budú konať na prelome rokov 2015/2016 v Helsinkách vo Fínsku.

A čo to vlastne ringet je?

Ringet je kolektívny šport, založený predovšetkým na spolupráci a tímovom duchu, nie individualite. Vymyslel ho v roku 1963 pán Sam Jacks z Kanady ako alternatívu k ženskému hokeju. Je to šport pre deti, dievčatá a ženy. Hrá sa na rovnakej ľadovej ploche ako hokej s palicou a modrým gumeným krúžkom – ringom. Podstatou hry je čo najrýchlejší prechod z jedného pásma do druhého a vsietenie gólu, pričom je potrebné prihrať ring cez každú modrú čiaru. Tím, ktorý získa ring má 30 sekúnd na to, aby vystrelil na bránku. Hrá sa úplne bezkontaktne a bránkovisko (ktoré je väčšie ako to hokejové) je výsadným územím brankára.

Ringet posilňuje kolektívnu hru a racionálne myslenie. Vďaka lepšej kontrole ringu je vhodný pre všetky deti, ktoré začínajú so športom, pretože ring im, na rozdiel od puku, neodskočí. Ringet je najrýchlejším kolektívnym športom na ľade, a preto je atraktívny nielen pre hráčov, ale aj pre divákov. Ringet je vzrušujúci tímový šport nielen pre dievčatá a ženy, ktorý môžete hrať celý život.

TS (Slovenská ringetová asociácia, Veronika Úradníková), (pef)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *