Príprava na chodeckú sezónu vrcholí

Chodecká sezóna už razantne klope na dvere a vrcholí aj príprava našich reprezentantov na súťaže, ktoré rozhodnú o tom, koľkí z nich zažijú olympijskú atmosféru v Paríži či štart na európskom šampionáte v Ríme.

Početná skupina chodcov banskobystrickej Dukly sa od 8. februára pripravovala na osvedčenom mieste, v nadmorskej výške 1350 metrov v juhoafrickom Potchefstroome. Na tomto tréningovom kempe sa pripravovali zverenci Romana Benčíka a Martina Pupiša. Chodecký šéftréner dohliadal na tréningy osobne spolu s Ľubošom Machníkom, ktorý  zároveň spolupracuje s Martinom Pupišom v tréningovom procese jeho zverencov.

V Potchefstroome trénovali od 8. februára do 10. marca Hana Burzalová, Ema Hačundová, Alžbeta Ragasová, Dominik Černý, Miroslav Úradník, Kristína Zámečníková,  a nádejný Lukáš Rosenbaum (obaja ŠK BCF Dukla BB), na sústredení s nimi boli tréneri Roman Benčík s Ľubošom Machníkom a fyzioterapeut z VŠC Dukla Banská Bystrica Marek Vrba.

„Z môjho pohľadu bol tréningový kemp bezproblémový, ale už sa veľmi teším domov,“

 odkázal z juhu Afriky Miroslav Úradník, šiesty z chodeckej tridsaťpäťky na ME 2022 v Mníchove.

Lukáš Rosenbau a Kristína Zámečníková (ŠK BCF Dukla BB)

O týždeň neskôr ako ich kolegovia z reprezentácie sa vybrali na sústredenie Mária Katerinka Czaková s Michalom Morvayom z tréningovej skupiny kouča Mateja Spišiaka. Táto dvojica ladila formu na sezónu od 15. februára do 7. marca v tureckom Burdure v nadmorskej výške 1300 metrov. Trojnásobná olympionička a siedmy z pretekov na 35 km na ME 2022 využívali na prípravu areál miestnej univerzity Mehmeta Akifa Ersoya i okolité terény.

„Našli sme tu naozaj výborné podmienky. Sme radi, že máme toto všetko k dispozícii a snažíme sa to čo najlepšie využiť. Naozaj sa nemôžeme na nič sťažovať. Marika aj Mišo v tréningu poctivo zamakali a sú zasa o kusisko ďalej. Verím, že z toho, čo natrénovali, vzídu aj kvalitné výkony smerom k OH v Paríži a ME v Ríme,“

skonštatoval tréner Matej Spišiak, ktorému v Burdure pomáhajú lekár Pavol Hajmássy a masér Štefan Andel.

Všetkých spomenutých slovenských chodeckých reprezentantov čaká už na budúci týždeň v sobotu 16. marca 43. ročník Dudinskej päťdesiatky v chôdzi, ktorý má opäť zlatý štatút seriálu World Athletics Race Walking Tour. V kúpeľnom mestečku na juhu stredného Slovenska sa bude bojovať o body do kvalifikačných rebríčkov o postup na OH v Paríži aj ME v Ríme.

Muži aj ženy budú súťažiť v chôdzi na 20 aj 35 km, v programe podujatia je takisto miešaná štafeta na maratónskej trati, mládežnícke a veteránske súťaže. Elitní slovenskí chodci (Katerinka Czaková, Burzalová, Hačundová, Ragasová, Úradník, Černý, Morvay) budú štartovať na dvadsiatke.

V aktuálnom kvalifikačnom rebríčku o postup na OH 2024 v Paríži je na postupovom mieste na 20 km Katerinka Czaková (33.), tri miestečká za poslednou pozíciou (48.) znamenajúcou miestenku je Hana Burzalová (51.), Alžbeta Ragasová je 68. a Ema Hačundová 72. U mužov je na postupovej priečke Dominik Černý (45.), štyri miesta za ňou (52.) je Miroslav Úradník a Michalovi Morvayovi patrí 71. miesto.

Na chodeckú sezónu sa pripravovali mladí chodci zo športového klubu BCF Dukla BB v Tatrách, kde absolvovali 2 týždňové sústredenie. O tom, že sústredenie bolo úspešne svedčili výsledky z pretekov Tirnavia Junior Race Walking Cup,  ktoré sa uskutočnili v sobotu 2.3. v Trnave. Výkony lepšie ako limity na júlové ME do 18 rokov v Banskej Bystrici zašliapali na 5 km Jakub Mažgút (23:14) a vekom ešte staršia žiačka Dominika Pernická (25:12),  3.miesto patrilo Samuelovi  Harmanovi  (5km).

Gabriel Bogdáni, ŠK BCF Dukla BB,  foto  SAZ, ŠK BCF Dukla BB

Pozri tiež

Na Halových majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici chodkyňa Pernická 3 sekundy od rekordu starších žiačok

V sobotu 20. januára sa v Banskej Bystrici uskutočnili  Halové majstrovstvá Slovenska v chôdzi staršieho žiactva …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *