Prvé oficiálne singletraily v Brezne slávnostne otvorené a sprístupnené verejnosti

Vzhľadom na neustále rozvíjajúci sa trend horskej cyklistiky a s tým spojený nárast počtu nadšencov tohto športu, sa aj v Brezne rozhodli miestni bajkeri pod vedením Petra Dedečka v úzkej spolupráci a s finančnou pomocou mesta Brezna, ako aj Oblastnej organizácii cestovného ruchu Región Horehronie, vybudovať cyklotraily, ktoré sú vhodné pre skúsenejších, ale aj menej skúsených jazdcov. Práce na trailoch započali v roku 2022, pričom v roku 2023 prebehlo ich dokončenie vrátane osadenia informačných tabúľ a smerovníkov, a tak sme ich mohli oficiálne predstaviť verejnosti.

Singletraily sú určené na zjazd horských bicyklov, pričom ide o jednosmerné úzke lesné chodníky a cestičky, špeciálne upravené na dynamickú, viac alebo menej náročnú rýchlu jazdu skúsených bajkerov. Na trialoch sa nachádzajú prírodné aj umelé prekážky, ktoré si vyžadujú technické zručnosti a jazde dodávajú adrenalín. V rámci budovania Breznianskych cyklotrailov boli tento rok sprístupnené dva singletraily v oblasti Breznianskej skalky, a to konkrétne Skalka trail a Lazná trail.

Prvý trail – Skalka trail, patrí medzi tie náročnejšie s klesajúcim profilom. Typické sú preň prírodné aj umelé prekážky, početné switchbacky ale aj dropy či väčšie skaly, ktoré dokonale preveria schopnosti každého jazdca. Tento trail je dlhý 2,6 km s prevýšením 340 m. Druhý – Lazná trail, poteší aj menej skúsených jazdcov. Singletrail patrí medzi stredne náročné traily s takmer plynulo klesajúcim profilom, vyznačuje sa najmä prírodnými prekážkami s množstvom switchbackov a malých dropov. Končí v doline Lazná, kde sa cyklista plynulo napojí na žltú cyklotrasu, pokračujúcu súbežne s turistickým chodníkom k vyhliadkovej veži Horné Lazy a vedie k mestskej obore danielov v Mestskej časti Banisko. Lazná trail je dlhý 1,9 km s prevýšením 320 m.

Nové Breznianske cyklotraily slávnostne otvoril primátor mesta Brezno Tomáš Abel 20. júna o 15:00 hod. na začiatku oboch trailov v oblasti breznianskej Skalky. Hladných cyklistov, ktorí o 14:00 spoločne vyrážali na miesto otvorenia z breznianskeho námestia, čakal na mieste aj poctivý kotlíkový guľáš. Nakoniec prišiel na rad aj slávnostný zjazd a skúška trailov.

„Breznianske cykotraily sú posadené do krásneho prostredia v blízkosti prírodnej rezervácie Breznianska skalka, potešia nielen domácich priaznivcov horskej cyklistiky, no prilákajú do mesta aj mnohých návštevníkov z iných regiónov. Lákadlom by tak pre cyklistov mohol byť okrem samotných singletrailov  aj pumptrack, ktorý bol v meste vybudovaný v minulom roku,“

uviedol primátor mesta Brezna, Tomáš Abel.

„Strategickým umiestnením trailov a ich výstupových  a značených cykloturistockých trás sa tak s mestom Breznom podarilo prepojiť aj neďaleký Bike park v Mýte pod Ďumbierom a veríme, že vďaka tomu viac cykloturistov navštívi aj samotné mesto, či práve naopak – turista, ktorý príde do Brezna, tak bude mať viac možností spoznávať aj ďalšie atraktivity regiónu,“ doplnila výkonná riaditeľka OOCR Petra Ridzoňová Hlásniková.

Zdroj a foto : REGIÓN HOREHRONIE – OOCR

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *