ROZHODNUTÉ: Olympiáda v Riu bude bez ruských atlétov

Športový arbitrážny súd (CAS) vo štvrtok zamietol návrh 67 ruských atlétov, ktorí sa odvolali po suspendácii od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Strešná organizácia im nedávno predĺžila trest, ktorý zahŕňa zákaz štartu na olympijských hrách v Riu de Janeiru. S návrhom na CAS uspela len diaľkarka Darja Klišinová a po jeho odobrení môže v Riu štartovať.

CAS potvrdila platnosť rozhodnutia IAAF pri aplikácii Pravidla 22.1(a) a 22.1A súťažných pravidiel IAAF, ktoré uvádzajú, že atléti suspendovanej federácie nemôžu štartovať na súťažiach pod pravidlami IAAF v zmysle Olympijskej charty. CAS však nemá súdnu právomoc pri rozhodnutí MOV o všeobecnej akceptácii alebo odmietnutí ruských atlétov na OH 2016, či už je to pod ruskou alebo neutrálnou vlajkou.

Ruským športovcom hrozí celoplošné vylúčenie z OH, o ktorom do šiestich dní rozhodne Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Ten v tejto otázke čakal práve na štvrtkový verdikt CAS o odvolaní 67 reprezentantov, ktorý môže v konečnom rozhodnutí MOV mať veľkú váhu. Voči verdiktu sa úspešne odvolala len Klišinová, ktorá podala návrh na CAS skôr, a preto sa môže zúčastniť na OH 2016.

Vedenie IAAF uvítalo rozhodnutie ponechať v platnosti vylúčenie ruských atlétov z OH 2016.

„Sme vďační, že naše pravidlá a sila na obhájenie našich predpisov a antidopingového kódu bola podporená, ale nie je deň na triumfálne vyhlásenia,“ uviedol v stanovisku prezident IAAF Sebastian Coe.

„Neprišiel som do tohto športu preto, aby som zakazovať atlétom súťažiť. Túžbou našej asociácie je zaraďovanie, nie vylučovanie,“ dodal. IAAF bude podľa Coeho pokračovať s Ruskom na zriadení čistého prostredia pre svojich atlétov, aby sa federácia mohla vrátiť k medzinárodnému uznaniu a súťaženiu.

Podľa ruského ministra športu Vitalija Mutka je verdikt neférový a Rusko podnikne ďalšie kroky.

„Z môjho pohľadu ide o subjektívne rozhodnutie, je v tom trochu politiky, ale nemá to právny základ,“ citovala Mutkove slová ruská tlačová agentúra TASS.

Neskôr agentúra DPA priniesla informáciu, že Mutko nevylúčil posunutie kauzy na civilný súd.

„Som presvedčený, že by sme mali pokračovať v bránení našej cti a dôstojnosti. Prišiel čas obrátiť sa na civilný súd,“ citovala ho DPA s tým, že verdikt CAS označil za precedens, ktorý porušil práva „čistých a poctivých“ športovcov.

Viacerí ruskí atléti boli z konečného rozhodnutia, prirodzene, rozčarovaní. Žrdkárka Jelena Isinbajevová povedala, že vylúčenie ruských atlétov z Ria predstavuje „pohreb“ tohto športu. Pre ruskú tlačovú agentúru TASS ironicky uviedla:

„Ďakujem všetkým za pohreb atletiky. Je to čisto politické rozhodnutie.“

Z neúčasti na OH vyjadri ľútosť aj kladivár Sergej Litvinov, ktorý však prejavil nádej, že vylúčenie povedie k serióznym reformám v Rusku. Litvinov vyjadril názor, že predstavitelia ruskej atletiky reagovali na doping neskoro a taktiež volá po vyšetrovaní dopingových káuz aj v iných krajinách.

„Chcem, aby všetky dopingové snahy boli zastavené. Nie len náš, ale všetky,“ dodal.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

MOV schválil päť nových športov, na OH 2020 v Tokiu bude aj karate

Na OH 2020 v japonskom Tokiu bude mať premiéru päť nových športových odvetví. Medzinárodný olympijský …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *