ROZHOVOR: Mladá Banskobystričanka Lucia Fraňová sa stala majsterkou Európy v naturálnom fitnes

V talianskom meste Bologna sa 30.-31. októbra 2015 uskutočnili Majstrovstvá Európy federácie INBA Europe 2015 (International Natural Bodybuilding Association), na ktorých sa zúčastnila aj 27-ročná Podlavičanka Lucia Fraňová.

Natural bodybuilding je kulturistika alebo fitnes určené pre športovcov, ktorí nepoužívajú žiadne látky zvyšujúce výkonnosť. To kategoricky vylučuje použitie látok, ako sú anabolické steroidy, inzulín, diuretiká, či ľudský rastový hormón. Ak kulturista spĺňa tieto požiadavky, môže sa zúčastniť súťaží, ktoré organizujú rôzne natural bodybuilding federácie.

Prvýkrát sa predstavila, v tejto pre niekoho možno netradičnej disciplíne, len pred dvomi týždňami na Natural Cupe vo Viničnom a hneď si odniesla striebornú medailu vo svojej kategórii. Účasť na Majstrovstvách Európy bolo teda len druhé vystúpenie v kariére. A hneď porazila aj na medzinárodnom poli omnoho skúsenejšie súperky, ktoré sa tejto disciplíne venujú roky a stala sa majsterkou Európy 2015 v kategórii sport model do 165 cm. Ako nám táto sympatická Bystričanka prezradila, rozhodnutie zúčastniť sa Majstrovstiev Európy padlo len pred pár týždňami, kedy jej kouč Peter Winkler, ktorý ju na obe súťaže pripravoval, aby sa zúčastnila. Lucia túto výzvu prijala a zjavne to bolo správne rozhodnutie. Zázemie a záštitu jej vytvoril banskobystrický klub KNK Hit.

„Na tieto súťaže som sa rozhodla prihlásiť preto, že som bola vždy v živote nezodpovedná, aj vysokú školu som napríklad študovala šesť rokov. Chcela som sa naučiť zodpovednosti a pri tomto športe je veľmi dôležitý zodpovedný prístup a prísny režim. Nešla som vyhrať, ale zúčastniť sa. Rozhodla som sa, že sa prekonám a postavím sa na pódium. Veľmi ma v tom nakopol môj kouč Peťo Winkler,“ zdôverila sa nám Lucia.

Po ťažkej súťaži vo Viničnom to pre Luciu znamenalo pokračovať v náročnej dvojfázovej tréningovej príprave a udržať sa v stopercentnej forme ďalšie dva týždne. Ako nám prezradila, od svojho kouča sa okrem mnohých iných vecí naučila aj to, že príprava musí prebiehať celý rok. Či už sa to týka racionálnej a vyváženej stravy alebo tréningového režimu. Na Majstrovstvách Európy sa súťažiace predstavili v dvoch disciplínach, atraktívnych najmä pre mužskú časť populácie. V prvej disciplíne sa predviedli v bikinách a lodičkách a druhou disciplínou bol tzv. T-walk – promenáda v športovom kostýme.

„Keď som v zákulisí čakala na svoje vystúpenie, uvedomila som si, že nie je až tak dôležité víťazstvo, ale zúčastniť sa a že máme byť vďační za to, že sme zdraví a živí.“

„Pred vystúpením som si v šatni len tak stála a pustila som si do slúchadiel pieseň Dobijeme svet od Majka Spirita, aby som sa cítila fajn a keď som prišla na pódium, tak som si to užívala, ako keby som tam stála posledný krát v živote. A vtedy vám už neostáva nič iné, len si to naplno užiť. Asi preto mi aj môj kouč vraví, aby som sa na nič nehrala a proste bola sama sebou. Veľmi mi tiež pomáhala moja kamarátka Livka Rapčanová, ktorá mi bola psychickou oporou a bez nej by som nezvládla ani jednu súťaž. Veľká vďaka patrí samozrejme všetkým, ktorí ma podporovali a držali mi palce,“ prezradila nám pikošky zo zákulisia Lucia.

Boli sme tiež zvedaví, ako plánuje osláviť svoje víťazstvo, to už ale čiastočne stihla v Taliansku. Prvá oslava bola totiž v podobe trojitých raňajok a niekoľkých croissantov, ako nám Lucia so smiechom prezradila.

Samozrejme plánuje oslavu aj v kruhu blízkych:

„Určite plánujem oslavu aj s mojimi blízkymi priateľmi a rodinou. Keď sa dá človek na takúto cestu, tak sa stane aj trošku egoistom. Musela som dodržiavať režim a miesto toho, aby som trávila čas s mojimi blízkymi, trávila som ho na tréningoch. Teraz budem mať konečne čas aj na nich.“

Lucia už ale myslí aj na jarnú sezónu. Prvou súťažou budú Majstrovstvá Slovenska, no prezradila nám, že budúci rok plánuje zúčastniť sa aj Majstrovstiev sveta. My Lucke gratulujeme k titulu a prajeme úspechy v ďalších súťažiach. A ktovie, možno bude budúcoročná majsterka sveta práve z Banskej Bystrice.

(pef)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *