Soňa Rebrová sa stala slovenskou rekordmankou. Počas leta preplávala najväčšie slovenské priehrady s dĺžkou takmer 53 kilometrov!

Plávanie patrí medzi najobľúbenejšie letné športy na Slovensku, čoho dôkazom bola aj podpora našincov v prípade slovenskej plavkyne Soni Rebrovej a jej Letného rekordu s TIPOSom. Rebrová počas leta ako prvá Slovenka úspešne preplávala 6 veľkých slovenských priehrad s celkovou dĺžkou  viac než 52 kilometrov. Svojou aktivitou navyše poukázala na nelichotivý stav vodných nádrží a tokov, ktoré potrebujú rýchlu a efektívnu pomoc.

Sona Rebrova na Slnave

Bývalá novinárka a knižná autorka, Soňa Rebrová, nie je vo vodách žiaden nováčik. Ešte na jeseň roku 2020 sa jej podarilo spolu s ďalšími piatimi šikovnými plavkyňami preplávať kanál La Manche v rámci ženskej štafety. Pred pár dňami si k svojim úspechom pripísala jedinečný rekord. Ako prvej Slovenke sa jej totiž podarilo preplávať priehrady Sĺňava, Kráľová, Oravská priehrada, Liptovská Mara, Zemplínska Šírava a Domaša.

Celkovo Soňa preplávala vzdialenosť 52 492,01 metrov, v čase 1 379 minút, čo predstavuje takmer 23 hodín strávených vo vode. Svoju letnú výzvu plavkyňa odštartovala 20.6.2021 na Sĺňave s dĺžkou viac než 4,7 km, kde za 1 hodinu a 54 minút preplávala 4 662,15 metrov. Na záver si Soňa nechala vodnú nádrž Domaša, kde v čase 4 hodiny a 12 minút preplávala 9 888,53 metrov.

„Pri Oravskej priehrade som sa bála, či ju preplávam, či to zvládnem. Zo stresu som spala len jednu hodinu a vôbec som nebola pripravená na to, že mám plávať šesť hodín vkuse. Prvý kilometer bol hrozný, potom telo pochopilo, čo od neho chcem a začalo sa snažiť. Po doplávaní som sa zabudla rozcvičiť, a tak mi stuhli ramená a tri týždne som nedokázala ani dvihnúť ruku. Bála som sa, že rekord nedoplávam,“

prezrádza Soňa Rebrová, ktorá napokon svoju výzvu dobojovala do úspešného konca. https://youtu.be/ZTd0eEC75Nk

Poslednú vodnú nádrž síce Slovenka preplávala ešte v závere augusta, následne ju však čakalo množstvo formalít, ktoré sú nevyhnutné pre oficiálne uznanie rekordu.

„Všetko musíte zdokladovať nezávislými svedkami, nesmie to byť nikto z vašej rodiny, priateľov či známych. Najlepšie je, ak je to novinár, prípadne iní ľudia, ktorí sa rekordu zúčastnia. Ja som mala šťastie, že takmer pri každej plavbe mi pomáhal niekto z otužilcov alebo miestnych ľudí, a tak som vedela rekord zdokladovať. Musela som tiež doložiť fotografie z preplávania, videá a výsledný tracker.“

Plavkyňu Soňu Rebrovú počas jej letného rekordu podporila národná lotériová spoločnosť TIPOS, ktorá aktívne podporuje slovenských športovcov a snaží sa motivovať verejnosť k zmysluplnému a zdraviu prospešnému využitiu času.

„Sme veľmi radi, že sa Soni Rebrovej podarilo aj s podporou TIPOSu preplávať všetkých šesť priehrad, ktoré si zaumienila, a získať tak titul slovenskej rekordmanky.  Pre podporu sme sa rozhodli aj preto, aby sme poukázali na aktívne trávenie voľného času v slovenských regiónov, ktoré majú návštevníkom čo ponúknuť,“

zhodnotila Ivana Skokanová, hovorkyňa spoločnosti TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s.

Sona Rebrova – Certifikat o zápise a medaila

Letný rekord s TIPOSom bol navyše spojený so zbierkou na čistenie slovenských riek od plastového odpadu a so snahou upozorniť na veľmi zlý stav slovenských riek a priehrad. Celkovo sa podarilo vyzbierať 1 100 EUR, čo aktérka rekordu považuje za veľký úspech. Rodáčka z Bratislavy totiž chcela upozorniť na vážny stav slovenských riek a nádrží, ktoré našou vlastnou činnosťou a ľahostajnosťou znečisťujeme a zanedbávame.

Rebrová sa chce v tomto smere angažovať aj naďalej, no prípadné pokorenie tohto rekordu zatiaľ neplánuje.

„To už nechám na iných plavcov, aj keď určite si ešte niekedy rada v priehradách zaplávam. Mám nejaké plány na budúci rok, no závisí to od zdravia, kondície a tréningu,“

dodáva úspešná rekordmanka.

Všetky informácie o Letnom rekorde s TIPOSom nájdete na www.letnyrekord.sk

Zdroj a foto : TS DUŠAN MARKO

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *