Stane sa slovenskou rekordmankou? Soňa Rebrová sa pokúsi preplávať najväčšie slovenské priehrady na dĺžku

Plávanie patrí medzi najobľúbenejšie letné športy na Slovensku, čoho dôkazom sú aj mnohé úspechy našich plavcov nielen doma, ale aj v zahraničí. Plavkyňa Soňa Rebrová sa ako prvá Slovenka pokúsi v nasledujúcich letných týždňoch preplávať 6 veľkých slovenských priehrad na dĺžku, získať slovenský rekord a pokoriť výzvu „Letný rekord s TIPOSom“. Touto odvážnou športovou aktivitou chce navyše poukázať na mnohokrát neuspokojivý stav našich vodných nádrží a tokov.

Bývalá novinárka a knižná autorka, Soňa Rebrová, trávila dlhé roky pred obrazovkou počítača, neskôr si však zamilovala plávanie, z ktorého sa stala plnohodnotná súčasť jej života. Na jeseň v roku 2020 preplávala kanál La Manche v rámci ženskej štafety, čo patrí medzi jej najväčšie úspechy.

Počas leta v roku 2021 by nádejná slovenská rekordmanka chcela aj iných rodákov motivovať k pohybu a prirodzenej letnej športovej aktivite. S podporou národnej lotériovej spoločnosti TIPOS sa rozhodla vytvoriť slovenský rekord v preplávaní šiestich slovenských priehrad na dĺžku. Vo vodách Liptovskej Mary, Oravskej priehrady, Zemplínskej Šíravy, Veľkej Domaše, Vodnej nádrže Kráľová a Sĺňavy plánuje preplávať dokopy vyše 60 km, o čo sa doposiaľ žiadna iná Slovenka nepokúsila.

Letná výzva odštartovala 20.6.2021 na Sĺňave s dĺžkou viac než 4,7 km  ktorú slovenská plavkyňa preplávala za hodinu a päťdesiattri minút.

„Pred plávaním som mala rešpekt, predsa len, nemám takú rýchlosť ako profesionálni plavci a trvá mi to dlhšie. Ale to ma neodrádza. Ak plávate za dobrú myšlienku, má vás čo držať aj v ťažších chvíľach. Ale je celkom prirodzené, že ste nervózni, keď chcete dosiahnuť  čo najlepší výsledok,“

prezrádza Soňa Rebrová.

Pozrite si video z prvej preplavby Soni Rebrovej z vodnej nádrže Sĺňava:
https://www.youtube.com/watch?v=ZTd0eEC75Nk

V dňoch 1. 7. – 2. 7. 2021 je na zozname Kráľová, následne 11. 7. – 15. 7. 2021 to bude Oravská priehrada a Liptovská Mara a 30. 7. – 7. 8. 2021 sa cesta za slovenským rekordom zavŕši na Zemplínskej Šírave a Domaši. Konkrétne dátumy upresníme v danom týždni.

„Soni Rebrovej držíme palce, aby tento rekord zvládla. Sme najväčším podporovateľom športu na Slovensku, preto nás projekt veľmi zaujal. Poukazuje na silu a odhodlanie človeka a v neposlednom rade na krásu slovenských regiónov, ktoré by nemali vypadnúť z našej cestovateľskej mapy,“

zhodnotil Marek Kaňka, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva TIPOSu.

Stav našich vodných tokov je na hrane

Plavecký pokus o Letný rekord s TIPOSom má však oveľa širší rozmer – Soňa Rebrová sa totiž rozhodla plávať za rieky bez plastov. Rodáčka z Bratislavy chce upozorniť na vážny stav slovenských riek a nádrží, ktoré našou vlastnou činnosťou a ľahostajnosťou znečisťujeme a zanedbávame. Aj preto sa rozhodla priložiť ruku k dielu – jej cieľom nebude „iba“ plávať, ale aj inšpirovať verejnosť ku darovaniu financií na vyčistenie vybraných úsekov riek.

Naše rieky sú totiž znečistené a ich tok je zastavený práve priehradami. Našu slovenskú vytrvalostnú plavkyňu, ktorá sa rozhodla plávať Za živé rieky, môžete podporiť aj tým, že si adoptujete jej preplávané metre počas Letného rekordu s TIPOSom.

Pokoriť „Letný rekord s TIPOSom“ Soni Rebrovej pomáha TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s.

Všetky aktuálne informácie nájdete na www.letnyrekord.sk

Zdroj a foto: Neopublic, Mirka Slováková

Pozri tiež

Ako oceniť DOBRO

Je tomu sedemnásť rokov, kedy sme sa spolu s Vami po prvýkrát pri príležitosti Medzinárodného …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *