TATRANSKÉ SÚSTREDENIE ADEPTOV ŠTARTU NA EYOF 2022

„V nedeľu 17. októbra sa zišla na Štrbskom Plese v hoteli Toliar tridsiatka nádejných atlétov ročníkov 2006 a 2007 (12 chlapcov a 18 dievčat) na úvodnom sústredení v príprave na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý sa uskutoční v júli 2022 v Banskej Bystrici.

Úvodný deň bol najmä o spoznávaní sa a prechádzke po Štrbskom Plese a jeho okolí, kde sme si vyhliadli vhodné lokality na tréningový proces. V pondelok sme začali rannou rozcvičkou o 7.00, nasledovali raňajky a prípravy na prvú túru v Mlynickej doline k známemu 30-metrovému Vodopádu skok. Prvá skupina mala cieľ na tomto mieste, ďalšia – s vôľovo i fyzicky odolnejšími – pokračovala ďalej na Kozie pleso. Vystúpili sme aj na prielom nad Capím plesom, kde sme mali silný emotívny zážitok v podobe pohľadu na trosky vrtuľníka, ktorý sa v roku 1979 zrútil pri záchrannej akcii horskej služby.

V utorok čakala účastníkov sústredenia po rozcvičke horská turistika. Po krátkej hodinovej túre na Popradské pleso sa veľká väčšina nádejných atlétov vydala v krásnom slnečnom počasí na Ostrvu, odkiaľ sme mali priam neskutočné výhľady. Malá skupinka potom ešte vystúpila Tupú. Zostup cez symbolický cintorín v nadmorskej výške 1525 m umocnil naše krásne dojmy z jedinečnosti Tatier. Po celodennej túre potešil všetkých wellness v hoteli Toliar, kde sme boli ubytovaní. Nasledovalo večerné zhodnotenie dňa, na ktorom si chlapci aj dievčatá prevzali športové oblečenie od SAZ.

V stredu sme sa odviezli do Starého Smokovca a odtiaľ na túru do Studenej doliny: Hrebienok, Rainerová chata, Zámkovského chata, Téryho chata v nadmorskej výške 2015 m a späť. Po návrate do hotela nás o 19.00 už čakala vzácna návšteva. Medzi mladých adeptov atletiky zavítala olympionička a majsterka Európy do 23 rokov na 400 m prekážok Emma Zapletalová spolu s trénerom Petrom Žňavom a šéftrénerom mládeže SAZ Martinom Illéšom.

Beseda sa točila najmä o atletike. Téma, ktorá rezonovala najviac, bol postupný prechod cez jednotlivé kategórie až do svetovej špičky. Emma je krásny príklad, ako sa to dá zvládnuť aj v slovenských podmienkach. Naši mládežníci sa slovenskej rekordérky pýtali na všeličo – zážitky, regeneráciu, prípravu, sústredenia, tréning, stravu pred pretekmi a mentálne nastavenie športovca pred štartom na vrcholnom podujatí. Emma zožala po vyše hodinovej besede veľký potlesk a nasledovalo spoločné fotografovanie sa. Debata s európskou šampiónkou zanechala v mladých atlétoch silné dojmy, potešila a povzbudila ich na ďalšej ceste k ich prvému veľkému vrcholu EYOF 2022 v Banskej Bystrici.

Štvrtkový dvojfázový tréning už trochu bolel – horské výstupy cítili všetci v nohách, niektorí i na celom tele. Druhú tréningovú fázu obohatil na jej konci výbeh na malý skokanský mostík na Štrbskom Plese v areáli FIS. Samozrejme, bez súťaže by to nešlo, a aj ceny pre najlepších stáli za to (ruksak, bunda, tričko).

Piatok bol, žiaľ, už rozlúčkový deň tréningového kempu. Po raňajkách sme sa zbalili a odovzdali izby. Keďže sme odchádzali až o 13.00, stihli sme ešte výstup na Solisko a sústredenie sme ukončili úchvatným pohľadom na slnečné Tatry, ktoré sú v tomto ročnom období najkrajšie. Darčeky pre rodičov, babky a dedkov či súrodencov kúpené na psoeldnú chvíľu vyprázdnili peňaženky a už neostalo nič iné, iba sa rozlúčiť.

Tatranské sústredenie však nebolo posledné. V novom roku máme naplánované dve – v Šamoríne a priamo v Banskej Bystrici, v dejisku EYOF. Uvidíme, v akom zložení sa zídeme. Či v rovnakom, alebo k tatranskej partii pribudnú aj iní, ktorí pre rôzne povinnosti Kým sa rozhodne, kto bude štartovať na EYOF 2022 v Banskej Bystrici, uplynie ešte osem mesiacov. Šanca zabojovať o miesto v nominácii je stále otvorená. Držím palce všetkým v napredovaní a trénerom želám veľa trpezlivosti v tréningovej robote.“

MAREK LUČKA, FOTO SAZ (ml)

Pozri tiež

Plavecký BANSKÁ BYSTRICA CUP sa v roku 2024 neuskutoční

Banskobystrický pohár, jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku býval zaradený do kalendárov svetovej ako aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *