Tohtoročná zimná sezóna bežeckému lyžovaniu

Aktuálna zimná sezóna na Horehroní je na rozdiel od tých predchádzajúcich poznačená pandémiou ochorenia COVID-19, ktorá ovplyvnila aj fungovanie obľúbených lyžiarskych stredísk na južnej strane Nízkych Tatier.

Tie sú už dlhé roky populárnou destináciou nielen domácich, ale i zahraničných lyžiarov. Čoraz obľúbenejším zimným športom sa však stáva bežecké lyžovanie, na ktoré má práve región Horehronie výborné podmienky. Tohtoročná zima na Horehroní sa preto nesie predovšetkým v znamení bežkovania, ktoré je možné vykonávať aj pri dodržiavaní aktuálnych protipandemických opatrení.

Na Horehroní sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých lokalít, ktoré ponúkajú profesionálne upravené bežkárske trate. Obľúbeným bežeckým areálom je lokalita Pohanské v Mýte pod Ďumbierom, kde Združenie cestovného ruchu Nízke Tatry juh spolu so Stodolou Pohanské upravuje pre návštevníkov až 26 kilometrov trás na niekoľkých okruhoch rôznej obtiažnosti. Trasy vedú ponad Mýto pod Ďumbierom alebo priamo na Čertovicu. Počas bežkovania sa môžete občerstviť vo výdajných okienkach v Stodole Pohanské, kde Vás privítajú počas víkendov alebo na Dedečkovej chate počas celého týždňa. Kúpou občerstvenia v stodole tiež podporíte údržbu tratí na Pohanskom.

Zabežkovať si môžete aj na spomínanej Čertovici, kde sú vysoko položené upravované bežecké trate s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry a Horehronské podolie. Novinkou tejto sezóny je novo sprístupnená tzv. Mýtňanská bežkárska trať, ktorá spája sedlo Pohanské s obcou Jarabá až po Čertovicu s možnou zastávkou pri horskej útulni Líška. Touto jedinečnou, približne 10 km dlhou traťou strednej náročnosti, sa tak podarilo prepojiť dve obľúbené destinácie na bežecké lyžovanie na Horehroní.

Profesionálne upravované trate vhodné pre klasický i korčuliarsky štýl bežkovania nájdete tiež na golfovom ihrisku Tále. Niekoľko okruhov rôznej náročnosti na Vás čaká na majstrovskom ihrisku Gray Bear, ale aj na golfovej akadémii Little Bear.

Bežkárske trate sú pre návštevníkov k dispozícii bezplatne. Kvôli environmentálne citlivému územiu golfového ihriska však zároveň platí pre bežkárov zákaz vybočovania z trás a zároveň zákaz vstupu pre peších turistov. Úprava bežkárskych trás je nákladná, návštevníci majú preto možnosť podporiť ich údržbu nákupom občerstvenia z výdajného okienka v Ski Tále, ktorý je otvorený počas víkendu.

Bežeckým lyžovaním žije aj východná časť regiónu. Lyžiarske stredisko Ski Telgárt upravuje pre svojich návštevníkov dve bežecké trate. Prvý okruh sa nachádza za apartmánmi, ďalší na lúke pod obľúbeným fotogenickým Chmarošským viaduktom. Dobrú kávu návštevníkom podávajú so sebou cez okienko v Depo Café. Bežecké lyžovanie sa teší obľube aj v obci Šumiac, kde majitelia stánku Maškrtky u Katky upravujú trať vedúcu k Chamkovej stodole, ktorú sa podarilo vďaka verejnej zbierke na jeseň zachrániť. V Šumiaci je i kvalitná požičovňa E-biky pod Kráľovou hoľou, ktorá v zime ponúka jazdu na fat e-bikoch. Jazda zasneženou krajinou na masívnych bicykloch s elektrickým pohonom je netradičným adrenalínovým zážitkom v našom regióne.

Rozdiel medzi klasickou bežeckou obr. č. 2 technikou a skialpami obr.č.1….kto ho vidí?  Je to pohyb kde telu „neubližujete“/ pohybovému aparátu/. Koleno musí byť v smere tam kde špička, správny pohyb. A korčulovanie-skate je na obrázku č.3. -mh-

Medzi jedinečné lokality patrí tiež Hrončianska dolina medzi obcou Čierny Balog a Hronec, ktorou od leta vedie nový asfaltový cyklochodník. Ten sa v zime mení na bežectrať dlhú 6 km, za optimálnych snehových podmienok aj s upravovanou bežeckou stopou.

Okrem profesionálne upravených tratí sa na Horehroní nachádza niekoľko lokalít vhodných aj pre tzv. backcountry bežkovanie – turistické bežkovanie vo voľnej prírode bez upravených tratí. Na svoje si jeho nadšenci prídu na rozsiahlych pláňach v okolí najvyššie položených obcí Lom nad Rimavicou, Sihla, Drábsko, ale aj v mnohých iných lokalitách regiónu.

Potrebnú bežkársku výstroj si môže verejnosť zapožičať na základe telefonickej objednávky v Domčeku horskej služby na Čertovici, kde funguje požičovňa bežiek i občerstvenie cez okienko, ďalej v Ski šport Bystrá, Active planet Skialp Point v Mýte pod Ďumbierom, v ISU športe v Brezne, na Horskej chate pod Kráľovou hoľou, v Ski Telgárt či Geo Športe Nemecká.

Bežkovanie aj v našom regióne, tak ako v celom kraji, funguje za podpory krajskej organizácie Banskobystrický kraj Turizmus, ale aj oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie.

„Sme veľmi radi, že sa túto zimnú sezónu podarilo v spolupráci s krajom podporiť a spustiť bežkovanie na profesionálne upravovaných trasách v našom regióne napriek aktuálnej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19. Veríme, že sa nám do budúcna podarí sprístupniť aj ďalšie takéto trasy v našom regióne, ktoré budú slúžiť nielen domácim, ale i návštevníkom,“

hovorí výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

O úpravu bežeckých tratí v našom regióne sa aj v tejto neľahkej situácii starajú rôzni podnikatelia z regiónu, občianske združenia, kluby či lyžiarske strediská ako Ski Tále, Ski Telgárt, Združenie cestovného ruchu Nízke Tatry juh, Stodola Pohanské, OZ Horské spoločenstvo či E-biky pod Kráľovou hoľou. Ich podpora formou finančného príspevku im môže v aktuálnej situácii pomôcť v ďalšej existencii.

Víkendové kurzy bežkovania aj na Králikoch s olympioničkou Martinou Jašicovou Halinárovou.

 TS REGIÓN HOREHRONIE – OOCR, zč, foto Martina Jašicová Halinárová

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *