TUZVO otvára novú gymnastickú telocvičňu

Technická univerzita vo Zvolene v spolupráci s Telovýchovnou jednotou Slávia TU Zvolen v týchto dňoch uviedla do prevádzky novú multifunkčnú telocvičňu s gymnastickým vybavením a lezeckou stenou.

Celkové náklady na jej realizáciu vo výške takmer 300 tis. eur boli na 50% spolufinancované prostredníctvom dotácie z Fondu na podporu športu v rámci programu Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovej infraštruktúry (výzva č. 2020/001) vo výške takmer 134 tis. eur.

Nové športovisko Technickej univerzity vo Zvolene bude telocvičňou s gymnastickým a akrobatickým vybavením, lezeckou stenou a taktiež armwrestlingovými stolmi. „V rámci celého okresu Zvolen ide o jediné športovisko s pevným gymnastickým vybavením – doteraz boli zvolenské športové gymnastické kluby odkázané len na prenosné gymnastické vybavenie, ktoré používali v prenajatých telocvičniach. Projekt tak umožnil vznik telocvične s permanentným prístupom pre deti, resp. ostatných športovcov so záujmom o gymnastickú prípravu, ktorí nemusia cestovať do iných miest“, uviedol Stanislav Azor, vedúci Ústavu telesnej výchovy a športu Technickej univerzity vo Zvolene.

Na celkovom rozpočte sa Technická univerzita vo Zvolene podieľala sumou 108 tis. eur, sumu 26 tis. eur uhradila samotná TJ Slávia, pričom na vybavenie telocvične sa ešte podarilo získať z iných zdrojov 10 tis. eur. Hlavnou časťou prác na projekte boli demontážne práce na odstránení starého a nefunkčného zariadenia, búracie práce a následné stavebné rekonštrukčné práce vrátane izolácie priestoru, sanácie omietok a poškodených častí murovaných súčastí, renovácie športového zázemia a nových rozvodov elektrickej energie, kúrenia i vody. Za pozornosť stojí nová inovatívna vzduchotechnika realizovaná pomocou rekuperačných jednotiek pre prívod čerstvého vzduchu a zároveň aj dokurovania priestoru, čo pozitívne ovplyvní energetickú náročnosť priestorov.

„Vysoký inovačný a rozvojový potenciál projektu je prínosom pre regionálnu športovú infraštruktúru, ako aj pre športový komunitný život v celom zvolenskom okrese. V novovzniknutej telocvični sa efektívne využije priestor spojením viacerých atraktívnych a rozvíjajúcich sa športov – gymnastiky, lezenia a armwrestlingu a podporí sa športová činnosť detí, žiakov i študentov zvolenských materských, základných i stredných škôl vrátane študentov našej univerzity“,

zdôraznil Rudolf Kropil, rektor Technickej univerzity vo Zvolene. Nové športovisko bude slúžiť aj na tréningovú činnosť gymnastických klubov a tiež na kondično-koordinačnú prípravu pre ďalšie športy. Víziou je pripraviť priestor pre vznik špecializovaného klubu športovej gymnastiky.

Novú gymnastickú telocvičňu slávnostne otvoril v pondelok 11. decembra rektor Technickej univerzity vo Zvolene za účasti štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Krišandu, podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Beljaka, zástupcu primátora mesta Zvolen Ing. Ľubomíra Zdúta – Šťastného, prezidenta Slovenskej asociácie univerzitného športu Júliusa Dubovského, člena Správnej rady Fondu na podporu športu Miroslava Drába, prezidentky Slovenskej gymnastickej federácie Moniky Šiškovej, predsedníčky TJ Slávia Karin Baisovej a ďalších hostí.

Ján Lichý, foto: TUZVO

Pozri tiež

Lesáci v Banskej Štiavnici sa učia na super-moderných strojoch, využívajú aj lanovku

Špičková lesnícka technika, nové odborné učebne či multifunkčné ihrisko.  To všetko získala Stredná odborná škola …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *