V Brezne slávnostne otvorili futbalové ihrisko s umelým trávnikom

Streda 20. júla 2022 sa zapíše do športovej histórie mesta ako veľký deň. Mesto Brezno slávnostne otvorilo futbalové ihrisko s umelou trávou v lokalite Banisko, nad Kauflandom. Hlavným cieľom projektu je deti a mládež zapojiť do športovej činnosti a z roka na rok vytvoriť lepšie podmienky.

Ihrisko s rozmermi 105 x 68 metrov bude využívať nielen Futbalový klub Brezno, ale aj žiaci základných škôl a športujúca verejnosť. Momentálne je vo futbale za Brezno a Podbrezovú aktívnych viac ako 300 detí.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii tohto projektu

Nadišla očakávaná chvíľa, na ktorú sa hlavne športovci už veľmi tešili. V Brezne prestrihnutím pásky otvorili futbalové ihrisko, a to za účasti primátora Tomáša Abela, prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika, funkcionárov a predstaviteľov futbalu na Slovensku, poslancov mestského zastupiteľstva, realizátorov stavby, zástupcov mesta a širokej verejnosti.

Ako povedal primátor, to, že sa v Brezne opäť obnovil futbal, nebola jednoduchá cesta. Pri tejto príležitosti poďakoval všetkým, ktorí začali na jeho oživení robiť a hlavne v neho veriť.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii tohto projektu, za podporu poslancom mestského zastupiteľstva, realizátorovi za bezproblémovú výstavbu, ako aj zamestnancom mesta. Pri takýchto projektoch je veľmi dôležitá spolupráca, a tú chcem vyzdvihnúť a poďakovať sa prezidentovi SFZ a jeho spolupracovníkom za to, že sme mali vždy dvere otvorené, a to nielen teraz, a hlavne za podporu. Teší ma a považujem to za veľký úspech, že práve v našom meste sa vybudovalo 1 zo 6 vysúťažených ihrísk, ktoré spĺňa parametre a kritériá FIFA QUALITY PRO pre ihriská s umelou trávou.“

Breznianska samospráva na výstavbu futbalového ihriska od SFZ získala dotáciu viac ako 500 tisíc eur vo forme prác a mesto ju z vlastných zdrojov približne vo výške 300 tisíc eur dofinancovalo. Ako poďakovanie za spoluprácu, financovanie výstavby a rozvoj futbalu v Brezne a na Horehroní primátor prezidentovi SFZ Jánovi Kováčikovi odovzdal ďakovný list.

Brezno malo vždy futbalovú históriu

Nesmiernu radosť z otvorenia ihriska vyjadril aj prezident SFZ Ján Kováčik, zároveň rodák z Čierneho Balogu.

„Ďakujem, že v Brezne prajete futbalu, pretože darí sa mu len tam, kde ho podporuje samospráva. Som vám nesmierne vďačný za to, že po 10-ročnej pauze ste obnovili futbal na Horehroní a hlavne v Brezne.“ Zároveň si zaspomínal na august 1976, kedy práve v Brezne videl hráčov, ktorí sa stali majstrami Európy v Belehrade, hrali priateľský zápas s klubom Mostáreň Brezno a bolo vypredané. „Ďakujem mestu za to, že sa finančne podieľalo na spolupráci pri tomto projekte, lebo ich bolo naozaj len šesť. Do budúcna vám želám, aby sa futbal dostal na takú pozíciu, akou bol v 70-tych rokoch, kedy Brezno hralo prvú slovenskú národnú ligu.“

V regióne dokážu vyrásť futbalisti, ktorí v slovenskom futbale zanechajú obrovskú stopu. Jedným z nich je Viktor Pečovský z Čierneho Balogu. Chlapec, ktorý patrí do prvej trojky najviac štartov v lige, účastník majstrovstiev sveta do 20 rokov. Pri tejto príležitosti Ján Kováčik ako spomienku na slávnostný deň primátorovi odovzdal dres Pečovského a tiež dva pozdravy, a to reprezentačný dres Milana Škriniara podpísaný od reprezentantov ako aj loptu.

Ihrisko ponúkne možnosti na plnohodnotnú tréningovú činnosť

Výstavba multifunkčného ihriska prinesie pre futbal, ako aj pre šport v Brezne a v regióne veľa pozitív. Otvoria sa možnosti na plnohodnotnú tréningovú činnosť vo všetkých kategóriách a tiež vo všetkých ročných obdobiach. „Predovšetkým je to od jesene do jari, kedy sa trávnaté ihriská dajú využívať minimálne na tréningy, či majstrovské a prípravné zápasy. Futbalový klub Brezno od svojho znovuzaloženia v roku 2016 sa za 6 rokov postupne výrazne rozrástol a už pred touto sezónou máme viac ako 100 členov v mládežníckom futbale. Do novej sezóny, ktorá začne v auguste, sme prihlásili všetky mládežnícke kategórie od prípravky až po mužov. Verím, že tu vychováme veľa futbalistov, ktorí budú reprezentovať Brezno, resp. náš región,“ dodal prezident FK Brezno Miroslav Baran.

Mesto v okolí vysadí stromy, pribudne izolačná zeleň

Pri novom ihrisku nechýba tiež zázemie (šatne, toalety so sprchami, sklad vybavenia) a lavice na sedenie pre max. 200 ľudí. V blízkosti sa tiež nachádza dostatok parkovacích plôch, keďže v poobedňajších hodinách parkovisko pri nemocnici je využívané len čiastočne.

Mesto Brezno ešte vysadí viac ako 50 stromov, pribudne aj izolačná zeleň či ovocné druhy drevín. Obyvatelia lúku môžu využívať aj naďalej, keďže ihrisko zabralo len 1/7 tohto priestoru. V areáli nad nemocnicou mesto tiež vyhradí priestor vhodný na výbeh domácich miláčikov.

Slávnostné otvorenie spestril aj milý program

Nové ihrisko prvýkrát vyskúšali žiaci Podbrezovej, Brezna, prípravky Podbrezovej, Brezna, Beňuša a Interu Bratislava, ktorí v slávnostný deň odohrali exhibičné zápasy.

Športovú atmosféru osviežil aj príjemný program. Skvelú náladu už na začiatku navodila skupina Batida s energickou bubnovou show, divákov potešili najmenší so Zumbou kids, jedinečná bola aj freestylová šou vo futbale v podaní Jakuba Gáblovského, ktorý odkázal deťom, nech len športujú, to je jedno, pre aký druh sa rozhodnú, hlavne nech ho robia s radosťou a s láskou.

Monika Dolňanová, foto: Stanislav Spáč

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *