Športovci s kombinovaným zdravotným znevýhodnením ukazujú verejnosti, že aj oni vedia byť úspešní.

Športovci s kombinovaným zdravotným znevýhodnením ukazujú verejnosti, že aj  oni vedia byť úspešní.

Zažiť pocit prekonania samého seba a dosiahnutia osobného úspechu je to čo už druhý rok zabezpečuje organizácia Špeciálne Olympiády Slovensko.

Aj vďaka tomuto programu sa športovci stávajú súčasťou rodiny Špeciálnych olympiád, kde majú právo športovať a aktívne využívať svoj voľný čas.

Pre športovcov s kombinovaným zdravotným znevýhodnením bol pripravený unikátny  MATP systém cvičení. Tréningový program motorických zručností (MATP) je jediný športový program na svete, ktorý nevylučuje žiadnu osobu stať sa športovcom, o čom sme sa presvedčili v rámci MATP Challenge day.

“Unikátny tréningový program motorických zručností, ktorý je zostavený odborníkmi Special Olympics International, si vo Zvolene v hoteli Tenis vyskúšalo 10 športovcov s kombinovaným zdravotným znevýhodnením. Aj vďaka tomuto programu sa športovci stávajú súčasťou rodiny Špeciálnych olympiád, kde majú právo športovať a aktívne využívať svoj voľný čas.”

Eva Gažová Národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

„Cieľom tréningového programu je pomocou športu ponúknuť radosť z vlastného snaženia a úspechu, rozvíjať všetky športové zručnosti a pravidelným tréningom prekonávať vlastné limity. Účelom MATP je pomôcť rozvíjať a zlepšovať motorické zručnosti, ktoré pripravujú športovca nielen na športové disciplíny ale vedú ho aj k vyššej miere nezávislého života“.

„Jana Lowinski„ rodič športovca a zodpovedná za MATP program v rámci Špeciálnych olympiád Slovensko 

Tréningový program motorických zručností (MATP) je jediný športový program na svete, ktorý nevylučuje žiadnu osobu stať sa športovcom, o čom sme sa presvedčili v rámci MATP Challenge day.

Komplexná príručka MATP vedie trénera, rodiča, odborníka a celú komunitu k pravidelnej športovej činnosti. Podporuje inkluzívny šport, prostredníctvom ktorého zapája aj rovesníkov, ktorí sa tak stávajú unifikovanými partnermi. Príručka je manuálom pre cvičenie v klubovom, školskom i domácom prostredí. Komplexná metodika rozvíja:  

  • Mobilitu
  • Obratnosť 
  • Kopanie 
  • Zručnosti ovládania vozíka 
  • Plávanie 
  • Úchopy a hody. 
Športovci s kombinovaným zdravotným znevýhodnením ukazujú verejnosti, že aj oni vedia byť úspešní.

Všetci máme právo žiť plnohodnotný život a šport nám dáva príležitosť ukázať verejnosti, že Sme medzi Vami. MATP Challenge Day je o tom, že každý z nás sa vie zlepšovať a posúvať svoje limity. Dokazuje, že aj keď títo športovci vnímajú svet inak, túžbu víťaziť majú rovnakú! 

O organizácii Special Olympics 

Špeciálne olympiády sú inkluzívnou organizáciou využívajúcou šport a vzdelávanie, prostredníctvom ktorých sa každý deň na celom svete snaží posilniť postavenie ľudí s intelektuálnym znevýhodnením. Celosvetová organizácia vznikla v roku 1968. Na Slovensku oslavujú Špeciálne olympiády tento rok 27. výročie založenia. Na celom svete v 192 krajinách sveta športuje viac ako 5,5 miliónov osôb s intelektuálnym znevýhodnením. S podporou viac ako 1 milióna trénerov, učiteľov a dobrovoľníkov sa organizuje viac ako 108 000 súťaží ročne v 32 druhoch olympijských športov. 

Viac informácií o Špeciálne olympiády Slovensko nájdete na stránke: www.specialolympics.sk 

Zdroj a foto: TS Special Olympics Slovakia, Tatiana Slivková

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *