Spoznávať stredné Slovensko budeme môcť aj na Barborskej ceste

Na radnici v Banskej Bystrici sa minulý týždeň uskutočnil za účasti zástupcov o.z. Terra Montanae a viacerých miest a obcí workshop k projektu poznávacej cesty po strednom Slovensku s názvom Barborská cesta. 

Barborská cesta predstavuje  rozvojový projekt zameraný na zjednotenie územia stredného Slovenska, ktoré spája nielen história baníctva ale aj jedinečné prírodné a kultúrne pozoruhodnosti. Návštevník bude mať počas približne 150 kilometrovej cesty spoznať bohatú históriu ťažby a spracovania drahých kovov, trasa prechádza najvýznamnejšími baníckymi miestami a mestami. Viac ako tisícročná tradícia týchto činností je významnou súčasťou dejín Slovenska. Cieľom projektu je vyzdvihnúť existujúce banské, kultúrne a prírodné zaujímavosti nášho regiónu a tvorcovia si dali za cieľ vybudovať najnavštevovanejšiu poznávaciu cestu na Slovensku.

Barborská cesta spája nielen banské pamiatky ale aj mnoho ďalších zaujímavostí, bude dostupná pre peších ale aj cykloturistov. K dispozícii na vybraných predajných miestach bude aj knižný turistický sprievodca, do ktorého si budú môcť turisti nechať potvrdiť absolvovanie jednotlivých častí cesty unikátnou pečiatkou a získa tak zaujímavú a hodnotnú pamiatku na Barborskú cestu. Prejsť sa dá približne za týždeň, počas ktorého návštevník absolvuje 29 zastávok v 9. etapách.

Barborská cesta začína v Banskej Bystrici v kostole Nanebovzatia Panny Márie, pokračuje cez Medený Hámor a Španiu Dolinu až do obce Staré Hory. Odtiaľ sa vyberieme cez Skalku, Krahule a Kremnické Bane až do Kremnice. V ďalších etapách sa cez hrad Šášov, Sklené Teplice a Repište dostaneme až do Banskej Štiavnice. Ďalej Barborská cesta pokračuje cez obce Svätý Anton, Banský Studenec a Ostrú Lúku až do Zvolena so zastávkou na Pustom hrade. V poslednej etape navštívime napríklad Kláštor Premenenia Pána v Sampore, či drevený artikulárny kostol v Hronseku a cez Vartovku sa dostneme do cieľovej zastávky, ktorou je Kalvária v Banskej Bystrici.

Ako sme vás už informovali v staršom článku, Barborskú cestu oficiálne otvoria už 1. mája o 12. hodine v hradnom areáli v Banskej Bystrici.

(pef), foto TASR

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *