7. apríl – Svetový deň zdravia

Od roku 1950 je 7. apríl vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za Svetový deň zdravia.

Tohtoročnou témou Svetového dňa zdravia je: „Naša planéta, naše zdravie.“ WHO chce ňou poukázať na vzájomnú závislosť medzi zdravím ľudí a environmentálnym zdravím planéty.

Podľa údajov WHO každý rok zomiera viac ako 13 miliónov ľudí, ktorých úmrtie je spojené so znečisteným životným prostredím. Klimatické zmeny tiež ohrozujú do istej miery naše zdravie a následkom týchto zmien je aj nárast výskytu mnohých chorôb, vrátane onkologických ochorení, astmy a ochorení srdca.

 

Kroky, ktoré môžeme podniknúť na podporu nášho zdravia a ktoré zároveň podporia zdravie planéty, nám priblížila MUDr. Dagmar Fifková z oddelenia podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici: „Podstatou zdravého životného štýlu je v prvom rade racionálna strava a pravidelná pohybová aktivita. Jednoduchými krokmi v oboch oblastiach vieme znížiť dopad našej životosprávy na znečistenie planéty. V oblasti stravy preferujme lokálnu výrobu nad dovážanou. Tieto potraviny nám zabezpečia pestrosť vo výžive. Vyhýbajme sa preto vysoko spracovaným potravinám a nápojom, ktoré často majú nevhodné zloženie živín. Radšej zaraďme do našich jedálničkov viac zeleniny a ovocia a využívajme rastlinné zdroje bielkovín. Vysoká produkcia skleníkových plynov súvisí aj s vysokou spotrebou mäsa na planéte. V oblasti pohybu začnime využívať naše telá, ktoré boli stvorené na pohyb. Do práce alebo do školy môžeme chodiť aj  pešo alebo na bicykli. Ak je vzdialenosť väčšia, uprednostnime prostriedky hromadnej dopravy. Samozrejme, do zdravého životného štýlu patrí aj obmedzenie spotreby tabaku. Je extrémne škodlivý nielen pre naše zdravie, ale aj pre zdravie nášho okolia. Mali by sme sa mu v čo najväčšej miere vyhýbať.“

RÚVZ BB realizuje pri príležitosti tohto svetového dňa prednášky o pravidlách správnej životosprávy pre základné aj stredné školy v okresoch Banská Bystrica a Brezno. V spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou prebehlo vyšetrenie a edukácia jej 35 zamestnancov v súvislosti so zdravým životným štýlom.

,,V prípade záujmu o vyšetrenie v poradni zdravia nás môžete kontaktovať a objednať sa v pracovné dni v čase 8:00–14:30 hod. na t. č. 048/ 4367 422, ale aj na kl. 421 a 424 alebo e-mailom na poradna.zdravia@vzbb.sk. Radi vás uvidíme aj osobne na adrese: RÚVZ BB, Cesta k nemocnici 1, 975 56 Banská Bystrica,“ dodala MUDr. Fifková.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, Michaela Ondirová

 

 

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *