Ako je to s eurofondmi v BBSK? Kraj získal už viac ako 87 miliónov a žiada o ďalšie

Banskobystrický samosprávny kraj sa ostro ohradzuje voči tvrdeniam, ktoré dnes odzneli na tlačovom brífingu kandidáta Adriana Polónyho. Kraju sa podarilo získať už viac ako 87 miliónov z eurofondových zdrojov, v procese prípravy či schvaľovania sú ďalšie projekty za viac ako 34 miliónov eur.

Banskobystrickému samosprávnemu kraju sa do dnešného dňa podarilo z eurofondových zdrojov získať celkovo 87 699 675,35 eur. Úspešné boli projekty na rekonštrukcie ciest a výstavbu cyklociest, na ktoré kraj získal zdroje v sume 61 219 096,81 eur.

Z týchto zdrojov budú už v krátkom čase zrekonštruované aj úseky ciest a mostov v okresoch Brezno, Lučenec, Detva či Veľký Krtíš, ktoré na dnešnom tlačovom brífingu spomínal Adrian Polóny.

Pre oblasť školstva a vzdelávania sa od roku 2018 podarilo získať celkovo 14 174 822,76 eur, v oblasti sociálnych služieb už prebiehajú eurofondové projekty za viac ako 6 miliónov eur.

Okrem toho bol kraj úspešný aj s ďalšími projektmi, napríklad na Organizátora Integrovaného dopravného systému, v projekte Inteligentný kraj, kvalitnejší život alebo na projekt chatbota, ktorý zjednoduší elektronickú komunikáciu s úradom. Na ostatné projekty z eurofondov získal BBSK 6 284 577,74 eur.

Vyššie spomínané projekty sú všetky také, pri ktorých už bolo rozhodnuté o poskytnutí nenávratného finančného príspevku riadiacim orgánom.

V procese prípravy či schvaľovania je ďalších 16 projektov v celkovej hodnote presahujúcej 34 miliónov eur.

Eurofondové projekty začínali v Banskobystrickom samosprávnom kraji v roku 2018 od nuly – pre nelegálne zamestnávanie za bývalého vedenia boli obyvatelia BBSK od prostriedkov z Európskej únie celé roky odstrihnutí, chýbala zásoba projektov i vízia. To všetko sa podarilo za krátky čas zvrátiť a do kraja dostať prostriedky rádovo v desiatkach miliónov eur.

„Je za tým množstvo práce a snahy, za ktorou stoja ľudia, ktorí dnes tvoria náš tím. Tím, ktorému záleží na tom, aby sa náš kraj rozvíjal a napredoval, ktorí sa svojej práci venujú zodpovedne a často nad rámec svojich bežných povinností. Klamstvá, ktoré odznievajú v predvolebnom boji sa dotýkajú aj týchto ľudí – a to nemôžeme dopustiť. Ostro sa preto ohradzujeme voči tvrdeniam, ktoré dnes odzneli na tlačovom brífingu kandidáta Polónyho,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *