Banícky a hutnícky deň v Ľubietovej

Obec Ľubietová a OZ LIBETHA – Ľubietovský banícky a hutnícky spolok pod záštitou Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska a Slovenskej železnej cesty usporiadali v dňoch 27.-28. mája už piaty ročník Ľubietovského baníckeho a hutníckeho dňa. Tento deň je každoročnou pripomienkou historických tradícií a slávnej histórie slobodného kráľovského banského mesta Ľubietová.

Bohatý program ponúkal možnosť prejsť sa po novom banskom chodníku, zúčastniť sa slávnostného šachtágu, slávnostnej baníckej bohoslužby v Rk. kostole sv.Márie Magdalény. V rámci kultúrneho programu sa predstavila ženská spevácka skupina Rudňanka, FsK Chabenec, deti ZŠ s MŠ Strelníky. Virtuózne umenie na akordeóne predviedol Michal Čevienka, víťaz Československo má talent.

Detskí aj dospelí zvedavci neobišli ani sprievodné aktivity ako remeselný jarmok, starobylé remeslá, stredoveká kuchyňa, ukážky tavieb zliatiny v kopulovej peci a železnej rudy v šachtovej peci starobylými postupmi či výstavu Historické baníctvo a hutníctvo v Ľubietovej.

rd, foto: fk

 

 

 

Pozri tiež

Kušnierske denníky-príbehy zabudnutých majstrov

Jedným z posledných miest, kde je kožušnícka práca živá v rodinnej tradícii, je obec Poniky. „Bardom“ aktívnych …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *