Banícky náučný chodník v Španej Doline sa otváral už po desiaty krát

X. ročník Baníckeho náučného chodníka zorganizovalo Banícke bratstvo Herrengrund spolu s obcou Špania Dolina. Na slávnostnom otvorení v sobotu 25.apríla sa zúčastnil aj predseda NR SR Peter Pellegrini, ktorý absolvoval celú náročnejšiu trasu, na konci ktorej čakalo všetkých prekvapenie v podobe ukážky pravekej tavby medi.

Starostka Španej Doliny Martina Wilhelmerová privítala hostí a účastníkov akcie, potom odovzdala slovo Petrovi Pellegrinimu. Ten sa poďakoval všetkým za to ako sa starajú o Španiu Dolinu, známu dnes nielen na Slovensku. Vyzdvihol, že môžeme byť hrdí na toto krásne miesto v srdci Slovenska. Počasie vyšlo ako na objednávku a vylákalo na priedomia aj domácich.

  Dr. Andrej Sitár, majster Baníckeho bratstva Herrengrund a veľmi príjemný človek sprevádzal vzácnu návštevu celým chodníkom a hovoril aj o histórii ťažby medi. Na 1kg bolo potrebných až 300kg dreveného uhlia a celý proces spracovania si vyžiadal až 27 operácií. Sprievodca zas trpezlivo porozprával návštevníkom o každom mieste, na ktorom sme sa zastavili. Veľmi zaujímavo hovoril o tom ako sa kedysi meď ťažila.

Chodník sa začína pri známej Klopačke a medzi najvyhľadávanejšie miesta patrí halda Maximilián s výhľadom nielen na celú dolinu, ale aj vzdialené kopce. Práve tento výhľad  mnohí  využili a spravili si množstvo fotografií. Lákavé a krásne však boli takisto ďalšie výhľady.

Na záver veľký záujem vzbudila ukážka tavby medi priamo pred očami návštevníkov. Tí šťastnejší si výrobky mohli  zakúpiť priamo ,,za horúca,,. Majstrom sa podarilo vyrobiť meče aj šperky. Deti, či dospelí trpezlivo čakali a prizerali sa nezvyčajnému umeniu.

Ak ste v Španej Doline ešte neboli, určite sa tam oplatí ísť, veď skúste posúdiť s našich fotografií.

(mp)

Pozri tiež

Najviac hlasov pre udelenie grantu na obnovu získal organ v Španej Doline

Barokový organ v rímskokatolíckom Kostole Premenenia Pána v Španej Doline získal od Nadácie VÚB grant …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *