Banská Bystrica nezabúda na darcov krvi

Pár litrov tejto vzácnej tekutiny prúdi v každom z nás. Dobrovoľné darcovstvo krvi v pravú chvíľu môže rozhodnúť o osude iného človeka a zachrániť mu život. Medzi pravidelných darcov patria aj mnohé obyvateľky a obyvatelia Banskej Bystrice. Samospráva im v rámci možností poskytuje viaceré benefity.

Ľudia na Slovensku darujú krv dobrovoľne, bez akéhokoľvek nároku na finančnú odmenu. Poďakovaním za mnohonásobné darcovstvo je udelenie Janského plakety alebo Kňazovického medaily. Mesto pod Urpínom všetkým oceneným poskytuje benefity.

Samospráva im umožňuje bezplatný vstup na Hodinovú vežu, ktorá v rokoch 2017 a 2019 získala za svoju atraktivitu od najväčšieho cestovateľského portálu na svete TripAdvisor certifikát výnimočnosti. Rovnako aj do THURZO – FUGGER zážitkovej expozície v Barbakáne, ktorú sme sprístupnili v marci tohto roka,“

povedal primátor Ján Nosko.

Ďalším benefitom sú vstupy na vybrané kultúrne podujatia organizované mestom Banská Bystrica v Robotníckom dome, ktoré je potrebné vopred odkomunikovať a elektronicky nahlásiť na e-mailovej adrese rd@banskabystrica.sk. Pri uplatnení benefitu sa treba preukázať preukazom držiteľa Janského plakety alebo Kňazovického medaily,“

uviedla Lýdia Baranová, vedúca Robotníckeho domu.

Darcovia krvi majú zľavu aj na vstupnom na Krytú plaváreň na Štiavničkách. Uplatniť si ju môže každý, kto daroval krv aspoň 20-krát a je držiteľom minimálne striebornej Janského plakety. Na získanie zľavy je potrebné predložiť preukaz držiteľa plakety.

V rámci Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Banskej Bystrici, do ktorého sú  zaradené aj okresy Brezno, Zvolen, Detva a Krupina, získalo len vlani niektorú z Janského plakiet 742 darcov. Ďalším 17 bola udelená Kňazovického medaila.

Mesto Banská Bystrica, Miroslav Strelec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *