Banskobystrický kraj hľadá nájomcov do projektu OSMIČKA

 Budova bývalého gymnázia vo Zvolene sa mení na moderný objekt, v ktorom obyvatelia nájdu sociálne služby, komunitné aktivity, vzdelávanie a širokú škálu služieb. Potenciálni nájomcovia majú možnosť obsadiť prevádzky vo vynovených priestoroch.

Projekt, ktorý dostal názov OSMIČKA – Centrum Lipovec, úspešne napreduje. Budova bývalého gymnázia sa stane živým centrom slúžiacim obyvateľom najväčšieho zvolenského sídliska.

Banskobystrický samosprávny kraj hľadá prostredníctvom svojej spoločnosti Služby rozvoja budov BBSK partnerov, zriaďovateľov a budúcich nájomcov, ktorí by v tomto objekte poskytovali svoje služby. Na ponuku je možné reagovať najneskôr do 30. novembra 2023.

Víziou je, aby priestory naplnila pestrá škála inštitúcií a prevádzok. Župa chce prilákať aj prevádzkovateľov edukačných projektov. Tí sa môžu rozhodnúť, či majú záujem prevádzkovať základnú umeleckú školu, centrum voľného času, jazykovú školu či inú vzdelávaciu činnosť. Možné je aj ponúkať viacero edukačných služieb súčasne.

Okrem toho by mali občiansku vybavenosť v centre doplniť aj rôzne bežné obchody a služby, ako sú napríklad menšie gastro prevádzky, kaviareň a cukráreň, obchody a služby zamerané na šport, zdravie a výživu, zdravotnícke služby, regionálne pulty, farmárov a iné.

Momentálne má projekt vydané stavebné povolenie, v procese je vodoprávne konanie, kolaudácia a odovzdanie priestorov do užívania je v pláne v roku 2025. Čo sa týka spomínaných vzdelávacích projektov, tie by bolo ideálne spustiť v školskom roku 2026/2027. Za architektonickým riešením budovy stoja oceňovaní projektanti, ktorých návrh vybrala v súťaži odborná porota.

„Tento projekt je jedným z príkladov, ako Banskobystrický samosprávny kraj dáva nové využitie nevyužívaným budovám, participatívnym prístupom a hľadá ich trvalú udržateľnosť,“

povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Okrem tohto projektu našla župa nové využitie aj v budove niekdajšieho Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej, kde vzniká interaktívne múzeum zamerané na literatúru a vesmír Litterra. Kraj má tiež v pláne zmeniť bývalý internát na banskoštiavnickom Povrazníku na zariadenie sociálnych služieb, rekonštruuje aj kaštielik na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici pre potreby administratívy.

Ak máte záujem o prenájom priestorov v centre OSMIČKA alebo o viac informácií, využite tieto kontakty:

– Juraj Haško, konateľ Služby rozvoja budov BBSK – juraj.hasko@bbsk.sk

– Juraj Havlík, odborný referent pre revitalizáciu –  juraj.havlik@bbsk.sk

zdroj a foto: BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

V Banskobystrickom kraji hrozí kríza pneumológov

V Banskobystrickom samosprávnom kraji hrozí akútny nedostatok pľúcnych lekárov. V krátkom čase totiž svoju činnosť ukončia dvaja, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *