Banskobystrický samosprávny kraj podporuje výzvu zdravotníckych asociácií

Kraj podporuje výzvu zdravotníckych asociácií na spravodlivé čerpanie peňazí z Plánu obnovy

Banskobystrický samosprávny kraj podporuje výzvu, ktorú zástupcovia viacerých zdravotníckych asociácií smerovali vláde. V nej žiadajú, aby návrh výberu nemocníc na čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy pripravila na základe transparentných kritérií a peniaze smerovali aj do regionálnych nemocníc.

Banskobystrický samosprávny kraj podporuje výzvu, prostredníctvom ktorej Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia na ochranu práv pacientov a Asociácia súkromných lekárov vyzvali predstaviteľov vlády, aby prostriedky z Plánu obnovy boli využité aj v prospech regionálnych nemocníc.

 „Peniaze z Plánu obnovy a odolnosti by mali byť primárne určené na investície vyplývajúce z Optimalizácie siete nemocníc, aby sa regionálne nemocnice vedeli pripraviť na svoju transformáciu. Aj pre nedostatočnú komunikáciu zo strany ministerstva zdravotníctva však vznikajú obavy, že sa tak nestane a väčšina prostriedkov bude určená štátnym nemocniciam. Verím, že k tomu nepríde a prostriedky budú prerozdelené spravodlivo a na základe transparentných kritérií,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Podpora nemocníc z plánu obnovy má viesť k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov krajov a miest, ktorí sú na túto nemocnicu odkázaní.

„Odmietame, aby sa obyvatelia a pacienti v regiónoch stali občanmi druhej kategórie. V záujme vlády a aj nás ako samosprávy by malo byť skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov,“

píše sa vo výzve.

Na potrebu komplexnej reformy zdravotníctva, a to nielen nemocníc ale aj ambulantného sektora, upozorňuje Banskobystrický samosprávny kraj dlhodobo, situáciu s nedostatkom lekárov sa na svojom území snaží riešiť aj zakladaním krajských ambulancií.

Naposledy takto pribudla v máji ambulancia kardiológie vo Veľkom Krtíši, kraj prevádzkuje aj detskú a pľúcnu ambulanciu v Detve.

BBSK,  Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *