Brezno: Mestský mládežnícky parlament opäť naberá na obrátkach a vracia sa do dobrých koľají

Kolektív mladých ľudí sa spojil pre dobrú vec, radi trávia svoj voľný čas dobrovoľníckymi aktivitami, ktoré môžu pomôcť v rozvoji kultúrneho života v meste. Viac o jeho fungovaní a činnosti nám porozprávali súčasní členovia.

Mestský mládežnícky parlament vznikol v roku 2000, s cieľom zaktivizovať mládež v meste, získať ich pre prácu v kultúre a zároveň vzbudiť záujem o veci verejné. Odvtedy prešiel zmenami, čo sa týka aj vedenia. Kto sa v súčasnosti zhostil jeho koordinovania?

– S myšlienkou obnovenia mládežníckeho parlamentu prišli v roku 2016 Daniel Stuhár a Slavomír Pôbiš, ktorí prebrali vedenie. Po tom, ako sme spoločne dokázali vybudovať pevnejšie základy, pravidlá fungovania či renomé v meste, naši vedúci nám nechali voľnú ruku. Činnosť v parlamente tak od roku 2019 vykonávame samostatne, bez oficiálneho vedúceho. Počas plánovania aktivít si jednoducho medzi sebou rozdelíme úlohy a spoločne pracujeme na dosiahnutí daného cieľa.

V akom zložení mladý kolektív pracuje?

– V minulosti nás bolo omnoho viac, no veľa členov odišlo na vysoké či stredné školy do iných miest, a tak sa už parlamentu nestihli venovať. Momentálne je nás šesť, z toho traja študujú na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne, jeden na Konzervatóriu Jána Levoslava Belu v Banskej Bystrici a dve členky na vysokých školách v Banskej Bystrici. Na prijatí nových členov momentálne pracujeme aj spolu so Školskou radou. Dúfame preto, že sa náš počet opäť vráti do pôvodného stavu.

Od minulého roka máte k dispozícii vlastné priestory, ktoré vám mesto ponúklo v zrekonštruovanej Staničke. Ako sa vám darí v novej klubovni?

– Veľmi sa tešíme a ďakujeme mestu za krásne priestory na stretávanie sa či samotné akcie. Aj to je jeden z krokov, ktorý nám pomohol po dlhšej pauze obnoviť našu činnosť. Klubovňa je vybavená moderným zariadením, súčasťou je aj TV, kávovar či malá knižnica. Keďže počas covidu naša aktivita mierne upadla, opäť sa snažíme nájsť čas, vyhovujúci všetkým členom, ktorý využívame na plánovanie akcií, preberanie našich cieľov, ale tiež si radi posedíme pri káve. Stretávame sa minimálne dvakrát do mesiaca.

Organizujete aj rôzne aktivity pre verejnosť. Na ktoré sa môžeme tešiť najbližšie?

– Medzi známe a obľúbené akcie nášho parlamentu patrí Večierok pod hviezdami, ktorý sa tento rok uskutoční už piatykrát. Do aktivít sme zaradili sezónne pozeranie filmu, ktorý vždy odhlasujú diváci na našich sociálnych sieťach. Počas filmu sa môžu hostia ponúknuť malým občerstvením a spoločne s nami si užiť príjemnú atmosféru. Movie night tak získala veľký úspech a my túto akciu určite zaradíme do pravidelných aktivít parlamentu. Novinkou je vernisáž s názvom Mladí umelci, ktorá sa 20. mája konala po prvýkrát v našej réžii, a to v priestoroch našej Staničky. Prípravy boli náročné, ale výsledok stál za to. Oslovili sme mladých umelcov, ktorí by radi poskytli svoje výtvory, prípadne by prišli predviesť iný druh umenia. Zapojili sa umelecké školy, ako aj umelci, ktorí tvoria v rámci vlastnej iniciatívy. Veľké poďakovanie tak patrí všetkým zúčastneným!

Čo je na parlamente fascinujúce?

– Medzi rovesníkmi sa často stretávame s akýmsi odporom k dobrovoľníckej činnosti. Častokrát majú ľudia pocit, že za našu aktivitu nič nedostávame. No práve opak je pravdou. Parlament nám otvára veľa možností, prostredníctvom ktorých sa môžeme aktívne podieľať na práci v meste alebo samotnej práci s ľuďmi. Keďže práca s ľuďmi nás baví, radi tak trávime svoj voľný čas práve dobrovoľníckymi aktivitami v našom meste, ktoré môžu pomôcť v rozvoji kultúrneho života. Máme možnosť stretávať sa s rôznymi typmi osobností, ktoré nám vždy niečo odovzdajú. Tiež máme príležitosť dostať sa do pomyselného zákulisia mesta, čím získavame väčší rozhľad. A v neposlednom rade získavame obrovské množstvo skúseností, ktoré využijeme aj v našom budúcom povolaní.

Kde sa môžu prihlásiť záujemcovia, ktorí sa chcú stať súčasťou mládežníckeho parlamentu?

– Stačí, ak nás kontaktujú na sociálnych sieťach ako Facebook, Instagram či cez Gmail. Budeme veľmi radi, keď sa k nám pridajú. Hľadáme ľudí, ktorí sú aktívni, komunikatívni a majú množstvo nápadov. Následne ich pozveme na najbližšie stretnutie, kde sa porozprávame o bližších detailoch a prípadnom získaní členstva. Hlavne sa netreba báť.

Mesto BR, Monika Dolňanová, foto: M. B.

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *