Časť poslancov chce rokovať neverejne, boja sa útokov občanov

      Rokovania výborov mestských častí (VMČ) v Nitre zostanú otvorené pre občanov aj napriek snahe niektorých mestských poslancov zo strany Smer-SD. Tí chceli verejnosť zo schôdzí výborov celkom vylúčiť. Argumentovali tým, že občania mestských poslancov slovne napádajú a bránia im v pokojnej práci. Preto poslanecký klub Smeru prišiel s návrhom upraviť rokovací poriadok VMČ. Kým doteraz boli zasadnutia výborov „spravidla neverejné“, tak po novom mali byť neverejné vždy. Bežní občania by mali šancu vystúpiť na rokovaní len vtedy, ak by im to členovia výboru hlasovaním dovolili. „Na zasadnutia VMČ chodia stále tí istí ľudia. Oni chodia s cieľom osočovať poslancov a my chceme pracovať v pokoji. Preto sme dali aj tento návrh, lebo som presvedčený, že ako sa budú blížiť voľby, tak týchto provokatérov bude pribúdať stále viac a budú stále viac útočiť a útočiť s cieľom skompromitovať nás, Smerákov,“ myslí si mestský poslanec Daniel Hecht. Súhlasila s ním aj šéfka poslaneckého klubu strany Smer –SD Renáta Kolenčíková, podľa ktorej prítomnosť verejnosti vnáša do rokovania VMČ nepokoj a bráni poslancom v práci.
Návrh Smeru-SD na zmenu rokovacieho poriadku VMČ však napokon mestské zastupiteľstvo neodsúhlasilo. Najviac ho kritizovali nezávislí a poslanci zo strany Sieť. Podľa nezávislej poslankyne Marty Rácovej dnes nie je možné vylúčiť občanov z verejného života. „Situácia sa mení. Ľudia majú vyššie právne vedomie, viac sa zaujímajú o veci v meste a viac sa angažujú. Zvolením nových výborov mestských častí mnohí občania cítia príležitosť angažovať sa a presadzovať svoje názory a návrhy. A my nemáme problém s tým, že tam sú občania a že by sme tam chceli niečo tajiť,“ skonštatovala.
Rovnaký názor má aj predseda VMČ na sídlisku Chrenová Štefan Štefek. V tejto mestskej časti členovia výboru už pred časom rozhodli, že všetky rokovania budú verejné. „Nijako to zasadnutia nekomplikuje a ľudia sa môžu slobodne vyjadriť. Neviem si predstaviť, že niekto z radov verejnosti dá žiadosť o vystúpenie na rokovaní VMČ a my by sme mu to neumožnili. To sa potom nevolajme otvorená samospráva. Treba si uvedomiť, že aj keď sa niekde zavrieme, ten občan si nás nájde. Poslanec jednoducho musí byť pripravený odpovedať aj na nepríjemné otázky,“ myslí si Štefek. Podľa Dominiky Tekeliovej zo Siete by mesto nemalo brániť svojim občanom zúčastňovať sa na zasadnutí VMČ. „Mandát nám predsa dali vo voľbách naši voliči. A my ich teraz nevpustíme na rokovania? To určite nie je správne,“ zdôraznila. So svojimi spolustraníkmi napokon nesúhlasil ani primátor Jozef Dvonč (Smer-SD), podľa ktorého by mesto malo byť pre verejnosť otvorené.
Nitrianske mestské zastupiteľstvo napokon návrh strany Smer-SD na vylúčenie občanov zo zasadnutí VMČ neodsúhlasilo. Jedinou zmenou v rokovacom poriadku výborov je, že členovia VMČ môžu určiť dĺžku vystúpenia občanov.

■tasr■

Pozri tiež

Turisti chcú, aby im Corgoň plnil priania, ničia pri tom jeho sochu

Obrovský silák a záchranca Nitry pred Turkami, to bol slávny Corgoň, po ktorom je dnes …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *