Centrá SPACE fungujú už vyše roka, pomohli stovkám mladých

Špeciálne centrá práce s mládežou s názvom SPACE otvoril Banskobystrický samosprávny kraj v siedmich mestách pred vyše rokom. Konkrétne ľudské príbehy ukazujú, že projekt má zmysel.

Práca odborníkov v siedmich Centrách práce s mládežou SPACE v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) prináša výsledky. Služby centier využilo za prvý rok fungovania 704 klientov, z toho 73 anonymne.

Ľudské príbehy

Do jednej z pobočiek prišla 22-ročná žena so zrakovým znevýhodnením. Mala ambíciu študovať, no hendikep jej situáciu komplikoval. Po týždňoch práce s odborníkmi v centre nastúpila klientka na štúdium a robí si kurzy v špecializovanom zariadení pre zrakovo postihnutých, čím si zvyšuje kvalifikáciu a tiež šancu nájsť si prácu.

Ďalším príkladom  je 18-ročná stredoškoláčka z Kazachstanu. Chcela študovať na vysokej škole na Slovensku, no nevedela sa zorientovať v tom, aké má možnosti. Po sedeniach v centre má jasno. „Na začiatku som nemala tušenie, kam smerovať, na konci som odchádzala s jasnou predstavou a stratégiou ako naplniť svoj cieľ,“ zhodnotila budúca študentka masmediálnej komunikácie.

Pod vedením mentorov

Unikátny projekt spustil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a za pomoci eurofondov.

„Tento projekt je veľmi dôležitým doplnením vzdelávacieho systému základných a stredných škôl. Tu, v tomto bezpečnom prostredí, pod vedením mentorov, psychológov a pedagógov sa môžu mladí ľudia, žiaci a študenti, z akýchkoľvek podmienok, z akéhokoľvek prostredia získať to, čo nemohli doma. Bezpečné vzťahy, poradenstvo a víziu, čo môžu v živote dosiahnuť a dokázať,“

hovorí predseda BBSK Ondrej Lunter.

Útulne zariadené centrá vznikli v siedmich mestách v kraji, v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Brezne, Lučenci, Revúcej, Rimavskej Sobote a vo Zvolene. Sú určené pre ľudí vo veku 14 až 29 rokov a ponúkajú im komplexné služby rozvoja, podpory a poradenstva. Mladí v nich nájdu kariérnych poradcov, psychológov a koučov, ktorí im pomôžu nájsť správny smer.

Filozofia centier stojí na myšlienke, že každý z nás má potenciál, no nie všetci sme ho už objavili.

„Po vyše roku od otvorenia centier môžeme zodpovedne povedať, že táto aktivita má zmysel. Dôkazom sú konkrétne prípady mladých ľudí, ktorí prišli s neistotou či v zložitej situácii a odišli s predstavou, ktorou nohou vykročiť a kde sa hľadať. Centrá sa tiež osvedčili ako kreatívny priestor, kde vznikajú nové nápady, mladí čerpajú inšpiráciu a kreatívne trávia čas,“

hovorí Janka Pálková, riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK, pod ktorú projekt spadá.

Mladí z rómskych komunít

Pracovníci centra sa nezriedka stretávajú aj s problémami mladých z marginalizovaných rómskych komunít. Tí okrem poradenstva často potrebujú nájsť aj stabilitu a podporu, ktorá im doma chýba.

„Typická pre nich je absencia vzoru, ktorá zapríčiňuje nedostatok motivácie a inšpirácie. Trpia generačnou chudobou a vyrastajú v málo podnetnom a v nevhodnom sociálno-ekonomickom prostredí. Pri riešení svojej situácie potrebujú dlhodobú podporu a sprevádzanie,“

doplnila Janka Pálková.

Okrem ľudí z marginalizovaných komunít pracujú centrá SPACE s viacerými skupinami ľudí. Služby centier môžu využiť žiaci základných a stredných škôl, absolventi, matky bez pracovných skúseností či bez ukončeného vzdelania, nezamestnaní mladí ľudia, súčasní a bývalí klienti Centier pre deti a rodiny či utečenci z Ukrajiny.

BBSK myslí na mládež

Vytváranie priestoru a vhodných podmienok pre rozvoj mladých ľudí je jednou z najväčších krajských priorít. Centrá práce s mládežou SPACE sú len jedným z projektov tohto druhu.

V každom okrese BBSK fungujú tiež Regionálne centrá kariéry, ktoré mapujú potreby trhu práce a prepájajú základné školy, stredné školy a zamestnávateľov. Takisto prebieha modernizácia viacerých stredných škôl za milióny eur, na ktorú BBSK získal prostriedky z Catching-Up Regions.

Začiatkom tohto roka zase krajská samospráva investovala aj do Centra voľného času (CVČ) Junior v Banskej Bystrici, ktoré dostalo nové moderné priestory a vybavenie. BBSK projekt podporil sumou 187-tisíc eur.

Lenka Štepáneková, FOTO: Vanesa Čierna

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *