Deň Európy sme si pripomenuli aj v Banskej Bystrici

9. máj je od roku 1985 oficiálnym Dňom Európy. V tento deň si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Regionálne európske informačné centrum Banská Bystrica zorganizovali oslavu Dňa Európy v utorok 12. mája 2015 aj na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Symbolom Dňa Európy je už tradične žltá ruža, tie na Námestí SNP rozdávali Banskobystričanom viceprimátor Martin Turčan a Peter Pisár, riaditeľ Regionálneho európskeho informačného centra Banská Bystrica. Svoje aktivity počas dňa prezentovali tiež rôzne mimovládne neziskové organizácie, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, či Informačné centrum mesta.

(pef)

Pozri tiež

Banskobystrickú hudobnú jar vyplní päť koncertov vážnej hudby

Festival klasickej hudby, ktorý patrí medzi najstaršie na Slovensku, napíše v tomto roku už 63. kapitolu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *