Deň víťazstva nad fašizmom si pripomenieme aj v Múzeu SNP

Aj banskobystrické Múzeum Slovenského národného povstania svojím jedinečným podujatím prispieva k celosvetovým oslavám ukončenia 2. svetovej vojny. Už dnes sa môžete tešiť na bohatý program pre malých aj veľkých.

Od 10. hodiny otvorilo Múzeum SNP svoje brány pre všetkých návštevníkov bezplatne. Počas celého dňa je v Pamätníku SNP a jeho areáli pripravených množstvo sprievodných aktivít. V skanzene ťažkej bojovej techniky sú od soboty vystavené vozne pancierového vlaku Štefánik, ktoré sa po rokoch strávených na koľajniciach stávajú jeho súčasťou. Peter Kulhány pripraví špeciality zo svojej kuchyne, Vladimír Moravčík prinesie svoje trofejné tituly z thai boxu a predvedie ukážky svojho bojového umenia, Richard Gonda, ako mladý talentovaný pretekár formuly F3, predvedie zas niečo z umenia automobilového. Oživením budú aj ukážky Janky Šikulovej so svojimi záchranárskymi psami. Pre návštevníkov je pripravené aj premietanie filmov, či ukážka vojenského tábora.

Zajtrajší deň je zároveň 60. výročím otvorenia Múzea SNP. O 14. hodine prebehne slávnostné otvorenie exteriérovej výstavy, inštalovanej v Skanzene ťažkej bojovej techniky. Tá prezentuje históriu Múzea SNP a Pamätníka SNP ako dominanty Banskej Bystrice. Predstavené budú fotografie zo stavby Pamätníka SNP, ktoré doteraz neboli prezentované na verejnosti, najvýznamnejšie zbierky, ktoré sa múzeu počas svojej činnosti podarilo získať či najvýznamnejšie projekty, ktoré múzeum zrealizovalo – Projekt Vagón, Improvizovaný pancierový vlak Štefánik či každoročné Oslavy SNP.

Celý program vyvrcholí o 19:00 koncertom Martina Haricha v Záhrade Chavivy Reik.

(pef)

Pozri tiež

Banskobystrickú hudobnú jar vyplní päť koncertov vážnej hudby

Festival klasickej hudby, ktorý patrí medzi najstaršie na Slovensku, napíše v tomto roku už 63. kapitolu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *