Detská nemocnica dostane pľúcny ventilátor, chorým pomáha dýchať

Občianske združenie (OZ) Svetielko nádeje daruje Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici pľúcny ventilátor s príslušenstvom v hodnote 51.200 eur. Nemocnici ho odovzdá v pondelok 16. marca. TASR o tom informovala Veronika Rosová, riaditeľka banskobystrického OZ Svetielko nádeje.
Pľúcny ventilátor patrí k štandardnej výbave každého anestéziologicko-resuscitačného oddelenia (ARO). Je to prístroj, ktorý nahrádza pľúca pacienta v prípade poruchy až zlyhania dýchania.
Banskobystrická Klinika pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM) patrí medzi štyri pracoviská na Slovensku, ktoré využívajú tieto prístroje v starostlivosti o detského pacienta.

„Ročne pomáhajú dýchať asi 70 deťom v najkritickejších momentoch ich liečby. Využívajú ho deti s respiračným zlyhaním, pri ťažkom zápale pľúc, pri komplikovaných pooperačných stavoch, deti po úrazoch a komplikáciách onkologickej liečby, a samozrejme, predčasne narodené deti s komplikáciami dýchania. Prevádzka ARO je bez pľúcnych ventilátorov nemožná,“ vysvetlila Rosová.

KPAIM v súčasnosti využíva sedem pľúcnych ventilátorov u kriticky chorých detí od narodenia až do 19 rokov. Vzhľadom na vysoký počet pacientov na tejto klinike sú ventilátory napojené na pacientov nepretržite, takmer 365 dní v roku. Často sa stáva, že po zvládnutí kritického stavu u jedného pacienta sa na rovnaký prístroj ešte v ten deň napojí ďalší. Prístroje sú tak značne opotrebované, vyžadujú častejší servis a teda v danom čase nemôžu pomáhať chorým deťom.

■tasr■

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *