Predstavitelia deviatich firiem so sídlom alebo obchodnými a investičnými aktivitami na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sú počas tohto týždňa spolu s podpredsedom ŽSK Jozefom Štrbom na návšteve čínskych miest Hangzhou a Šanghaj. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.
Na stretnutiach, rokovaniach a veľtrhoch podľa jej slov zástupcovia ŽSK prezentujú čínskym partnerom svoje spoločnosti a zámery.
„V pondelok 20. apríla firmy privítal na oficiálnom stretnutí s predstaviteľmi provincie Zhejiang zástupca generálneho tajomníka Chen Zongyao. Zároveň sa uskutočnilo prvé rokovanie so Zväzom priemyslu a obchodu tejto partnerskej provincie, s ktorou ŽSK uzavrel v roku 2013 dohodu o spolupráci. Súčasťou ďalšieho programu bolo rokovanie na provinčnom Úrade pre turizmus a Priemyselné a investičné fórum Žilinského kraja, kde firmy prezentovali podnikateľský potenciál a nadviazali kontakty s čínskymi spoločnosťami. Čínske investičné agentúry a obchodné komory zabezpečili na základe požiadaviek slovenských spoločností dopyt konkrétnych čínskych organizácií a fóra sú tak efektívne a prínosné pre obe zúčastnené strany,“ uviedla Záteková.
„Misia v Číne má pre nás veľký význam a vďaka Generálnemu konzulátu SR v Šanghaji máme možnosť reprezentovať Žilinský kraj na vysokej úrovni. Firmy, ktoré pricestovali do Číny, majú veľký potenciál a niektoré z nich s čínskymi partnermi spolupracujú už dlhší čas. Rozvoj bilaterálnej ekonomickej spolupráce na úrovni podnikateľského prostredia môže priniesť do nášho kraja nemalé investície,“ informoval Štrba.
Po skončení programu v Hangzhou sa predstavitelia ŽSK presunuli do najľudnatejšieho mesta tejto krajiny – Šanghaja, ktoré patrí medzi najlepšie miesta pre podnikanie. Aj tam majú firmy možnosť predstaviť svoje ciele a pokračovať v hľadaní partnerov na Priemyselnom a investičnom fóre Šanghaja, doplnila hovorkyňa ŽSK s tým, že ďalšia misia Žilinského kraja do Číny je naplánovaná na 8. – 11. júna 2015 do prístavného mesta Ningbo, kde Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) organizuje stretnutie krajín strednej a východnej Európy s Čínou.