Divadlu z Pasáže hrozí zánik, chýbajú financie

Kultúrna komisia rokovala netradične v priestoroch Divadla z pasáže. Hlavnou témou bolo jeho financovanie.

Jedinečné nielen na Slovensku

Divadlo z Pasáže je jediné profesionálne komunitné divadlo na Slovensku pracujúce s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Asi sa nenájde Banskobystričan, ktorý by o tomto divadle nepočul. Zbiera ocenenia po celej Európe a ročne zorganizuje viac ako 60 podujatí. Medzi nimi aj medzinárodný divadelný festival Arteterapia, ktorého uplynulého ročníka sa zúčastnilo bezmála 50 súborov z dvadsiatich krajín sveta. V máji oslávi dvadsiate výročie. Možno.

Bez podpory mesta je divadlo odsúdené na zánik

Divadlo je financované najmä z mimorozpočtových grantov. Tieto prostriedky sú využívané hlavne na tvorbu divadelných predstavení a podujatí . Vo väčšine prípadov nie je možné použiť takéto zdroje na financovanie prevádzky (elektrina, prenájom priestorov, platy zamestnancov) a tieto náklady hradí práve mesto Banská Bystrica. To taktiež poskytlo divadlu budovu v Lazovnej ulici. Divadlo však investovalo prostriedky z vlastných zdrojov napríklad na vybudovanie štúdia, ktoré sa stalo majetkom mesta. Zadarmo. Dôležité je tiež, že mesto bude môcť na takýto projekt čerpať prostriedky Európskej únie. Keďže divadlo je zriadené ako nezisková organizácia, príspevky mesta dostáva formou dotácie z rozpočtovej kapitoly pre kultúru. Od roku 2010 každoročne tieto dotácie klesajú a súčasný návrh na rok 2015 je vo výške 62 000 eur. (oproti 91 000 eur v roku 2010)

„Súčasný návrh rozpočtu znamená pre Divadlo z Pasáže neprežiť,“ povedal na rokovaní komisie poslanec MsZ Vladimír Pirošík (BBA) a jeho slová potvrdili aj zástupcovia divadla.

Komédia v priamom prenose

Poslanci sa zaoberali myšlienkou transformácie divadla napríklad na príspevkovú organizáciu mesta, alebo jeho začlenenie do niektorej z existujúcich organizácií alebo mestských firiem. To by však bolo možné až od roku 2016. Na podnet poslanca Marcela Pecníka (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS) bude komisia iniciovať vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by mala pripraviť návrh takého riešenia, aby divadlo prežilo. Toto znie ešte pomerne konštruktívne. Keďže je ale divadlo v súčasnosti financované formou dotácie a mesto je v rozpočtovom provizóriu, divadlo videlo peniaze od mesta naposledy v decembri minulého roka. Poslanci však honosne „vzali na vedomie, že minimálna výška financovania pre rok 2015 je 72 000 eur“, aby divadlo nebolo nútené zavrieť svoje brány. Dokonca komisia ani len neodporučila navýšiť rozpočet. Je to podobný alibizmus, ako ďalšie uznesenie, ktorým „komisia vyjadruje podporu projektu združenia Laputa v Bašte pri Lazovnej bráne“.

„Nech sa vie, že sme sa tým zaoberali,“ vysvetlil pohnútky komisie poslanec Marcel Pecník.

Rok 2015 bude pre Divadlo z Pasáže možno prelomovým. Buď na dvadsiate výročie zavrie svoje brány a Banská Bystrica tak príde o projekt jedinečný v európskom merítku, alebo sa nájde systémové riešenie, ktoré umožní divadlu prežiť.

(pef)

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *