E. JURZYCA: Ďalšia automobilka zvýši krehkosť slovenskej ekonomiky

Ďalšia automobilka zvýši krehkosť slovenskej ekonomiky orientáciou na jednu oblasť. Uviedol to člen klubu opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Eugen Jurzyca v reakcii na oznámenie, že automobilka Jaguar Land Rover dnes podpísala s vládou SR memorandum o zámere postaviť svoj nový závod v Nitre.

  „V prípade, že príde kríza a, nedajbože, zasiahne práve automobilový priemysel, tak Slovensko bude mať problémy,“ zdôraznil Jurzyca.

„Hovorí sa, že ‚Komu česť, tomu česť, pastierovi trúba‘. Vo veci príchodu automobilky Jaguar na Slovensko týmto gratulujem Robertovi Ficovi. Je to veľmi dobrá správa pre ľudí na Slovensku,“ doplnil predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Príchod novej automobilky bude podľa SDKÚ-DS v krátkodobom horizonte pre ekonomiku SR určite prínosom. Slovensko sa však zároveň stáva ešte viac závislejšie od automobilového priemyslu. Výkyvy v tomto segmente môžu výrazne ovplyvniť vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska. Zvyšovanie odbytu v automobilovom segmente zvyšuje produkciu, zamestnanosť a rast platov. Pokles produkcie v časoch ekonomických kríz, naopak, spôsobuje výrazný pokles HDP, zvyšovanie nezamestnanosti a znižovanie platov. Slovensko preto nutne potrebuje diverzifikáciu svojho hospodárstva.
„Samozrejme, že Slovensko potrebuje nové pracovné miesta ako soľ. A príchod každého veľkého investora pomôže v konkrétnom regióne zvýšiť zamestnanosť. Príchodom novej automobilky do Nitry sa však nedá zamaskovať fakt, že Robert Fico sa štyri roky pokúšal decimovať domácich živnostníkov, malých podnikateľov hlavne v oblasti daní a odvodov,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
„Úmysel, ktorý sme spoločne deklarovali v tomto dokumente, vnímame ako významný krok na ceste k získaniu strategickej investície s pozitívnym dosahom pre Slovensko, ako aj pre celú EÚ,“ konštatoval v súvislosti s podpísaním memoranda predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Podľa medializovaných informácií súperilo Slovensko v uplynulých týždňoch o umiestnenie automobilky s Poľskom.
„Teší nás, že profesionálne úsilie oboch strán viedlo spoločnosť Jaguar Land Rover k záveru, že Slovensko je atraktívnou krajinou pre investície v oblasti automobilového priemyslu. Schválený dokument zblížil záujmy vlády SR a spoločnosti Jaguar Land Rover natoľko, že robí zo Slovenska preferovanú potenciálnu lokalitu na získanie tejto investície,“ doplnil Fico.
Automobilka teraz spoločne so slovenskou vládou vypracuje štúdiu uskutočniteľnosti závodu, ktorý by postupne v priebehu nasledujúcej dekády mohol vyrábať až 300.000 vozidiel ročne. Spoločnosť očakáva, že prvé autá by mohli z výrobnej linky zísť v roku 2018.
Výberu Slovenska podľa automobilky predchádzala dôkladná analýza viacerých lokalít v Európe, Spojených štátoch a Mexiku. V prospech SR hovorí silná sieť dodávateľov a dobrá logistická infraštruktúra, informovala firma.

■tasr■

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *