Enviro: Mladí umelci môžu posielať práce do súťaží Zelený svet a Múdra príroda

Klimatické zmeny predstavujú jednu z najväčších environmentálnych, sociálnych a hospodárskych hrozieb v súčasnosti.

Príroda sa snaží chrániť a podporovať náš každodenný život, je však bezmocná voči ľudskej bezohľadnosti. Toto je hlavná myšlienka 6. ročníka literárnej súťaže Múdra príroda 2018. Jej vyhlasovatelia Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) a Štátna ochrana prírody SR vyzývajú mladých umelcov, aby vytvorili slovný opis či humornú príhodu, aké premeny budeme musieť urobiť v našom spôsobe života, aby sme predchádzali katastrofám, ktoré spôsobujú klimatické zmeny. Informovala o tom Iveta Kureková zo SAŽP.

Podľa nej rovnako ako vlani, aj teraz sa do súťaže môžu prihlásiť žiaci druhého stupňa základných a študenti stredných škôl. Sú dve kategórie, a to od 10 do 15 rokov (rozprávanie, opis) a od 15 do 19 rokov (krátka próza – poviedka, črta, bájka, humoreska, glosa, fejtón). Súťaž potrvá do 16. februára budúceho roka a vyhlásenie výsledkov je plánované v máji.

Svoje práce môžu posielať mladí umelci aj do 23. ročníka medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet 2018, ktorú organizačne zastrešuje SAŽP a jej vyhlasovateľom je ministerstvo životného prostredia. Hlavnou témou sú rovnako zmeny a premeny nášho spôsobu života podmienené klimatickými zmenami. Súťažné práce treba zaslať najneskôr do konca marca 2018 na adresu organizátora súťaže SAŽP. Odborná porota bude vyberať víťazov v kategóriách: kresba, maľba, grafika a kombinované techniky – detský animovaný film a komiks. Odovzdávanie cien je plánované takisto v máji.

Ako Kureková dodala, aktivitu SAŽP a ministerstva podporuje Zastúpenie Európskej komisie v SR a Slovenská komisia pre UNESCO, ktoré prevzali nad 23. ročníkom súťaže záštitu.

tasr

Pozri tiež

Na česko-slovenskom pomedzí sa narodili vĺčatá, zoológovia potvrdili aj rozmnožovanie rysov

Malá vlčia svorka, ktorá sa na československom pomedzí v Javorníkoch  usadila v roku 2018, priviedla túto …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *