Fončorda bude konečne Fončordou, poslanci plánujú ďalšiu zmenu volebných obvodov

V septembri minulého roka schválilo mestské zastupiteľstvo narýchlo zmenu volebných obvodov (VO) z pôvodných siedmich sa vytvorili štyri. Medzi nimi aj „megaobvod“ Juh (Fončorda, Radvaň, Kráľová, Pršianska terasa, Kremnička, Iliaš a Rakytovce), v ktorom žije viac ako 30 000 obyvateľov. Dôvodom bol rozpor so zákonom, na ktorý upozornil urbanista Peter Rusnák. Niektoré mestské časti boli totiž rozdelené do viacerých volebných obvodov, čo zákon neumožňuje.

Situáciu vysvetľuje Ing. Arch. Peter Rusnák: „Vytvoriť nové mestské časti nie je proces jednoduchý. Musí prebehnúť verejné stretnutie občanov, ktoré to musí odsúhlasiť a potom môže mesto požiadať štátnu správu o vymedzenie novej mestskej časti. Tento proces môže trvať aj dva roky. Preto je dôležité, naštartovať ho čím skôr, aby sme znovu pred voľbami neboli zaskočení nejakými nevhodnými zmenami. Je potrebné poznamenať, že územné členenie je nevyhnutné prispôsobiť aj novým požiadavkám a tendenciám vyššej účasti verejnosti na rozhodovaní a riadení samosprávy.“

Banská Bystrica je rozdelená na 16 mestských častí, ale Fončorda paradoxne neexistuje. Podľa Štatútu mesta spadá do mestskej časti aj katastrálneho územia Radvaň. To by sa malo zmeniť. Podľa pripravovaného návrhu by malo dôjsť k zmenám v štatúte a Fončorda by sa mala stať novou mestskou časťou a následne bude možné vytvoriť aj samostatný volebný obvod. Najpravdepodobnejšou variantou teda je, že „megaobvod“ Juh sa rozdelí na samostatný VO Fončorda a VO Juh do ktorého bude spadať Radvaň, Kráľová, Pršianska terasa, Kremnička, Iliaš a Rakytovce.

V tejto súvislosti sa uvažuje aj o zriadení mimoriadnej komisie mestského zastupiteľstva (MsZ), ktorá by mala dohliadať na celý proces. „Momentálne pripravujeme návrh, ktorý musí schváliť mestské zastupiteľstvo. Bol by som rád, keby sme ho stihli predložiť už na jeho marcové zasadnutie, ale neviem to v tejto chvíli potvrdiť,“ priblížil poslanec Daniel Karas (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS). Zároveň predpokladá aj politickú zhodu v tejto otázke, takže by tejto zmene nemalo nič stáť v ceste.

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *