FOTO: Barborská cesta oficiálne otvorená

V hradnom areáli pri Barbakane v Banskej Bystrici bola v piatok 1. mája 2015 veľká sláva. Oficiálne otvorili Barborskú cestu.

Barborská cesta spája banské mestá v regióne a pokiaľ sa po nej vyberiete, čaká vás 9 etáp, viac ako 180 kilometrov s 29 zastaveniami na zaujímavých miestach. Spomeňme napríklad banskobystrický Medený Hámor, Kalváriu, či hvezdáreň na Vartovke. Na trase sa nachádzajú najvýznamnejšie banské obce a mestá – Špania Dolina, Staré Hory, Kremnické Bane a Kremnica, či Banská Štiavnica.

„Spustením projektu sa zavŕšila takmer dvojročná práca nadšencov spojená s veľkým úsilím a entuziazmom. Iniciatíva bola od začiatku založená na viere urobiť zo stredoslovenského banského regiónu atraktívnu destináciu. Cieľom je najmä oživenie regiónu, čo má priniesť úžitok jednotlivcom, podnikateľom a samosprávam tak, ako je zvykom v zahraničí. Naším vzorom je cesta Johannesweg v Hornom Rakúsku, kde sme sa inšpirovali a už po dvoch rokoch od jej spustenia sa dostavil očakávaný efekt. Verím, že aj Barborská cesta naštartuje ostatné subjekty,“ konštatoval Juraj Slašťan, autor projektu.

Trasa sa dá podľa autora projektu Juraja Slašťana absolvovať za približne 8-9 dní pešo ale aj na bicykli. Trasa je vytvorená tak, aby mal pútnik na ceste zaistené všetky potrebné služby ako občerstvenie, reštaurácie a ubytovanie. Turistický sprievodca, vytvorený špeciálne pre Barborskú cestu, obsahuje všetky potrebné informácie a turista do neho môže zbierať unikátne pečiatky, ako pripomienku o jej absolvovaní. Tie sa nachádzajú na všetkých 29 zastavenia.

„Barborská cesta zatraktívni náš región prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb nielen pre zahraničných návštevníkov, ale aj domácich obyvateľov. Okrem prírodných krás a historických skvostov podporíme ekologický cestovný ruch, pešiu turistiku či cyklistiku. Ponúka autentický zážitok zeleného turizmu, ktorý je momentálne európskym trendom,“ dodala Dana Drábiková, vedúca Oddelenia cestovného ruchu Mestského úradu v Banskej Bystrici.

Po slávnostnom otvorení na prvú etapu do Španej Doliny vykročilo niekoľko desiatok turistov. Pokiaľ máte chuť sa aj vy vydať na púť Barborskou cestou, všetky potrebné informácie nájdete na stránkach projektu.

(pef)

Pozri tiež

Banská Bystrica získala titul ENVIROMESTO 2023

Prírode blízke hospodárenie v mestských lesoch, energetické zhodnocovanie zeleného odpadu, mozaikovité kosenie trávnikov, zelené strechy, budovanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *