FOTO: KomPrax Day ukázal mladým príležitosti pre ich rozvoj, či dobrovoľníctvo

V Banskej Bystrici sa minulý týždeň uskutočnila konferencia národného projektu KomPrax – Kompetencie pre prax. Zámerom projektu, ktorý realizuje od roku 2011 IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, je umožniť mladým ľuďom nadobudnúť také kompetencie, ktoré im nedokáže poskytnúť prostredie školy v dostatočnej miere a potrebujú ich pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce a v oblasti práce s mládežou. Projektom prešlo za necelých 5 rokov viac ako 12 000 účastníkov.

„Cieľom projektu bolo vzdelávanie mladých ľudí a ľudí, ktorí s mládežou už pracujú. Vzdelávali sme ich najmä v oblasti tzv. soft-skills a súčasťou vzdelávania boli malé projekty do výšky 200 eur, ktoré účastníci realizovali na podporu komunitného rozvoja, či zmien vo svojom okolí. Mladým ľuďom sme chceli dať základné zručnosti v oblastiach, ktoré možno nemôžu získať vo formálnom vzdelávaní a takýmto spôsobom ho doplniť,“ vysvetlila Ľubomíra Véberová, manažérka projektu.

Konferencia bola rozdelená do dvoch častí. Vo štvrtok bol program venovaný zástupcom odbornej verejnosti, samosprávy a zástupcom formálneho školstva a piatok patril najmä mladým ľuďom.

„KomPrax Day je určený všetkým mladým ľuďom, ktorí hľadajú príležitosti ako sa realizovať. Je tu pre nich pripravené množstvo inšpirácií, organizácie, ktoré pracujú s mládežou, je tu napríklad organizácia, ktorá poradí mladým ľuďom pri tvorbe ich životopisu, pripravený je workshop zameraný na tímovú prácu. Predstavia sa aj samotní mladí ľudia, ktorí už svoje projekty vytvorili a slúžia ako takzvané živé knihy,“ dopĺňa organizátorka konferencie Dominika Vrábliková.

Jedným z tých, ktorí predstavili svoj príbeh bol aj mladý Banskobystričan Jaro Dodok: „Ako študent strednej školy som hľadal nové výzvy a možnosti, vďaka ktorým by som nemusel sedieť v lavici a učiť sa nekonečne veľa teórie. Keď som mal 15 rokov zúčastnil som sa KomPraxu. Vďaka podpore 200 eur som sa rozhodol zorganizovať podujatie Press Day – Novinársky deň. Mladým ľuďom som ukázal zákulisie médií a pozval ich k tomu, aby sa na jeden deň stali novinárom, fotografom či kameramanom. V roku 2013 som dostal príležitosť stať sa školiteľom KomPraxu a sprevádzať tak 350 mladých ľudí osobnostným rozvojom.“

O svojej ceste účastníka a školiteľa KomPraxu rozprával ako živá kniha a príklad dobrej praxe. Vďaka pozitívnej skúsenosti KomPrax motivuje mladých ľudí ďalej na sebe pracovať a tým si rozvíjať najmä sociálno-osobnostné zručnosti, ktoré sú kľúčové pre úspešné uplatnenie sa v praxi. Tí, ktorí sa KomPraxu nezúčastnili mali aj vďaka KomPrax Day možnosť spoznať príležitosti pre ich rozvoj, či dobrovoľníctvo.

(pef)

Pozri tiež

Na konferencii iMPULZ budú učitelia a neziskovky diskutovať o tom ako bude vyzerať vzdelávanie zajtrajška

Druhý ročník celoslovenskej konferencie o budúcnosti vzdelávania, školstva a práce s mládežou sa uskutoční 14. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *