FOTO: Nad fašizmom sme zvíťazili pred 70 rokmi, s ľudskou hlúposťou bojujeme dodnes

Ľudia prechádzajúci areálom Múzea SNP si už dlhšie mohli všimnúť, že v ňom pribudli koľaje. V sobotu 2. mája 2015 sa po rokoch dynamických prezentácií po celej Európe natrvalo vrátil do Banskej Bystrice obrnený vlak Štefánik, aby doplnil expozíciu bojovej techniky v areáli Múzea SNP. Jeho histórii sa budeme venovať v inom článku.

Práve dnes v areáli Múzea SNP prebiehajú oslavy ukončenia 2. svetovej vojny. Pri tejto príležitosti bol doplnený skanzen ťažkej bojovej techniky o unikátne vozne pancierového vlaku Štefánik. Bol to vôbec prvý obrnený vlak slovenského protifašistického odboja. Vybrali sme sa teda prezrieť si tento skvost zblízka. Vtedy ešte bolo všetko v poriadku a zamestnanci múzea práve finalizovali prípravy súpravy na dnešné oslavy.

Netrvalo to ani týždeň a nový prírastok si všimol aj nejaký lokálny „umelec“, ktorý cítil silnú potrebu „podpísať si“ jeden z obrnených vozňov. Ako je vidieť na fotke, písať už vie. Jeho infantilný prejav však jasne ukazuje, že do vienka nedostal ani talent, ani inteligenciu. Jeho rodičom by sme odporučili zadovážiť mu karisblok a tužky rôznych tvrdostí, aby po večeroch neničil naše mesto a čarbal si doma pri lampičke. A orgány činné v trestnom konaní by mu mohli poskytnúť priestor na sebarealizáciu napríklad pri natieraní niektorého z množstva hrdzavých zábradlí v meste. Takže to asi dopadne tak, ako v mnohých iných prípadoch – poškodený cudzí majetok, odložený prípad a zbytočná práca pre niekoho, komu na našej histórii a na našom meste záleží.

V redakcii sme sa zhodli a autorovi odkazujeme, že by sme mu radi „pogratulovali“ osobne.

(pef)

 _DSC0154

Pozri tiež

Banskobystrickú hudobnú jar vyplní päť koncertov vážnej hudby

Festival klasickej hudby, ktorý patrí medzi najstaršie na Slovensku, napíše v tomto roku už 63. kapitolu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *