Foto: Noční vlci po roku v Banskej Bystrici

Noční vlci na svojich motorkách sa po roku zastavili v Banskej Bystrici opäť.

Zo značným meškaním zamierili od Pamätníka SNP najskôr na námestie SNP, kde sa o 17.00 hod. malo konať protestné zhromaždenie. Keďže motorkári dorazili do Banskej Bystrice približne o 16.30 hod uprednostnili pietnu spomienku na námestí, pred položením vencov v Pamätníku SNP, aby neskôr nedošlo k zbytočným stretom.

Po uvítaní sa s priateľmi a priaznivcami, odparkovali Noční vlci a ďalší motorkári, ktorí ich sprevádzali, svoje motorky pri Pamätníku SNP a vybrali sa na námestie SNP. Tam si uctili pamiatku svojich padlých krajanov, ktorí padli v boji za oslobodenie Banskej Bystrice. Pri čiernom obelisku v tichosti položili kvety, urobili si pár fotografií a cez Národnú ulicu sa vrátili späť k Pamätníku SNP. Niektorí z prítomných ľudí im ďakovali a podávali ruky.

Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev sa im pri večnom ohni prihovoril a následne výprava motorkárov položila svoje vence, kvety a poklonou vzdala úctu a vďaku ruským vojakom, ktorí padli v bojoch počas Slovenského národného povstania.

Po pietnom akte pokračovali motorkári vo svojej Ceste víťazstva do Berlína. Na Slovensku sa v sobotu zastavia ešte na bratislavskom Slavíne a v Trnave. Potom ďalej pokračujú cez Česko až do cieľa v nemeckom Berlíne.

V niektorých krajinách ako napríklad Poľsko majú vstup zakázaný, no na Slovensku ich ľudia skôr vítajú. Slováci majú väčšie pochopenie pre ich jazdu a vnímajú najmä jej hlavný zámer, ktorým je dlhá cesta po stopách osloboditeľskej Červenej armády v II. svetovej vojne, ktorá viedla z Moskvy až do Berlína. Noční vlci a ich priaznivci mali na hrudi pripnuté  oranžovo – čierne stužky, ktoré sú symbolom vojenskej odvahy a hrdinstva.

Okrem Slovákov sa k ruským motorkárom pridali aj Poliaci, Česi, Bielorusi, Macedónčania, Srbi, Nemci a ďalší.

V našej fotogalérii nájdete zábery z námestia i z Pamätníka SNP.

er, foto: mp

Pozri tiež

Foto: Noční vlci sa nechcú miešať do politiky, prišli si uctiť padlých ruských vojakov

Noční vlci vyštartovali z Moskvy a svoju cestu ukončili v Berlíne. V Banskej Bystrici ich očakávali ľudia s oranžovo-čiernymi …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *