Foto: Noční vlci sa nechcú miešať do politiky, prišli si uctiť padlých ruských vojakov

Noční vlci vyštartovali z Moskvy a svoju cestu ukončili v Berlíne. V Banskej Bystrici ich očakávali ľudia s oranžovo-čiernymi stužkami a ruskými, či slovenskými zástavami.
Hoci dorazili s oneskorením, ľudia na nich trpezlivo čakali a privítali ich na schodoch Pamätníka SNP. Kladenie vencov bolo sprevádzané veľkým záujmom médií a okrem slovenčiny sa ozývala aj ruština. Nočných vlkov prišli podporiť mnohí ľudia, medzi nimi aj staršia pani učiteľka, ktorej otec bol Rus a preto pricestovala až z Poltára. Dlhé roky žila a učila v Banskej Bystrici na ZŠ tr. SNP 20. Jej otec si cestu, ktorú motorkári absolvujú na pamiatku padlých vojakov, prešiel od Moskvy až po Berlín po vlastných. Pri spomienke na neho sa jej v očiach objavili slzy. Bez ohľadu na politické názory si pamiatku prišli uctiť aj ďalší ľudia.

Tí však, ktorí čakali Nočných vlkov na námestí SNP sa nedočkali. Úrad BBSK bol síce pripravený prijať ruských jazdcov, o čom svedčila aj vyvesená ruská vlajka, no svoju apolitickú zásadu Noční vlci neporušili ani na Slovensku. Zástupca slovenských Nočných vlkov totiž uviedol, že sa dištancujú od politickej situácie v každej krajine, cez ktorú prechádzajú.

Hoci záujem ľudí bol veľký, v Banskej Bystrici prebehlo všetko bez problémov. Ľudia prejavovali najmä slovanskú spolupatričnosť a potvrdil to aj jeden z ruských jazdcov a autor myšlienky Jazdy víťazstva Andrej Bobrovskij.

„Slováci sú ako naši bratia. Je to naša rodná krv. Sme si blízki srdcom aj myslením,“

 „Jedným z cieľov jazdy je uctiť si pamiatku padlých, vzdať hold osloboditeľom a pripomenúť si zverstvá páchané na ľuďoch v koncentračných táboroch. Vojna je aktuálna téma, slová ako fašizmus sú na dennom poriadku a myslím si, že nikto z nás by nechcel opäť zažiť vojnu.“ objasnil Bobrovskij

Na námestí SNP ľudia po dlhšom čakaní položili kvety k pomníku padlých vojakov sovietskej armády napokon aj bez motorkárov. Odporcovia NATO vyjadrili svoj názor rozvinutím veľkého transparentu.

Noční vlci pokračovali vo svojej jazde po Slovensku a následne cez Rakúsko zamierili do Berlína.

mp

Pozri tiež

Foto: Noční vlci po roku v Banskej Bystrici

Noční vlci na svojich motorkách sa po roku zastavili v Banskej Bystrici opäť. Zo značným …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *