Humanitárne centrum hlási problém – ak môžete, prineste potraviny či hygienické potreby

Humanitárne centrum na pomoc utečencom, ktoré funguje v priestoroch bývalého očkovacieho centra BBSK na banskobystrickej Kačici, bojuje s nedostatkom materiálnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Ak môžete, pomôžte prosím prinesením potravín a hygienických potrieb zo zoznamu.

 Už viac ako mesiac trvá vojna na Ukrajine a nedostatok potrebných zásob začína pociťovať aj Humanitárne centrum na pomoc utečencom v Banskej Bystrici. Tomu poskytol priestory vo svojom bývalom očkovacom centre na Komenského ulici Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý zabezpečuje aj distribúciu pomoci k utečencom, ubytovaným na jeho internátoch v ďalších mestách kraja.

„Humanitárnu pomoc sme začali zbierať prakticky okamžite, už deň po vypuknutí vojny, teda 25. februára. Na výdaj pomoci bolo centrum po prvý raz otvorené v utorok 1. marca a odvtedy sme pomoc poskytli viac ako 4000 utečencom,“ hovorí Zuzana Úradníčková, vedúca kancelárie predsedu BBSK a koordinátorka centra.

Centrum je pre výdaj pomoci otvorené dvakrát do týždňa (v utorok od 15:00 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 12:00) a počas každého z týchto dní vydá približne tonu potravín, hygieny a drogérie. Okrem toho tu nájdu utečenci aj odevy, obuv, kočíky a potreby pre deti, uteráky, obliečky, plachty, vankúše a paplóny.

„To, čo najviac chýba a po čom je aj najväčší dopyt, sú základné trvanlivé potraviny a potreby osobnej hygieny a drogérie. Prosíme všetkých – ak môžete, pomôžte a prineste chýbajúce položky podľa zoznamu na Komenského 12 buď počas výdajných dní, alebo si dohodnite individuálny termín vopred na humanitarnapomoc@bbsk.sk,“ dopĺňa Zuzana Úradníčková.

POTREBNÁ POMOC

 1. konzervy, nátierky, paštéty, veľmi želané sú rybie konzervy
 2. cestoviny
 3. ryža
 4. strukoviny (+ pohánka)
 5. olej
 6. trvanlivé mlieko
 7. instantné polievky a jedlá
 8. cukor
 9. soľ
 10. múka
 11. ovsené vločky/müsli/cereálie
 12. čaj (čierny alebo zelený)
 13. káva
 14. plienky pre deti všetkých vekových kategórií
 15. saponát (v menšom balení) + hubky na riad
 16. prací prášok + aviváž (malé balenie)/ mydlo na pranie
 17. slané pochutiny
 18. sladké pochutiny
 19. detský príkrm ovocný
 20. detský príkrm zeleninový/zeleninovo-mäsový
 21. tenisky/sandále/papuče všetkých veľkostí (prosíme bez dier, vyčistené)
 22. nákupné tašky (textilné, plastové, pevné)
 23. krémy (na telo/na tvár/na ruky)
 24. šampóny pre ženy i mužov
 25. lekvár/džem (nie domácej výroby)
 26. toaletný papier
 27. vatové tampóny
 28. vatové tyčinky
 29. hrebene
 30. deodoranty pre ženy i mužov
 31. kuchynské utierky/servítky
 32. zošity (linajkové ale najmä štvorčekové)
 33. detské mliečne kaše
 34. holiace potreby

So žiadosťou o hmotnú humanitárnu pomoc pre utečencov sa Banskobystrický samosprávny kraj obracia aj na svoj partnerský región vo Francúzsku – Département de la Loire.

„Naše partnerské kraje v Česku, Maďarsku a Poľsku sa boria s rovnakými problémami ako my, veríme však, že z Francúzska by pomoc pre utečencov z Ukrajiny mohla prísť. Treba si uvedomiť, že napojenie na systém dávok v hmotnej núdzi trvá približne mesiac a za ten čas sú utečenci u nás prakticky odkázaní na našu pomoc,“ uzavrel predseda BBSK Ján Lunter.

Župa vo svojich vlastných internátoch poskytla do dnešného dňa ubytovanie viac ako 170 utečencom, v spolupráci s obcami, mestami, štátnymi i neziskovými organizáciami pomáha s umiestňovaním detí do škôl a škôlok. Zabezpečuje  službu telefonického tlmočenia pre lekárov a lekárnikov v prípadoch, kedy jazyková bariéra bráni kvalifikovanému ošetreniu či poskytnutiu služby. Pracuje tiež na systémovej pomoci s hľadaním zamestnania, jazykovým vzdelávaním i sociálnym a psychologickým poradenstvom.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *