Hviezdny maratón čítania v Revúcej

Už v sobotu 5. novembra pozývame milovníkov čítania do Mesta kultúry Revúca, kde sa na celých 12 hodín ponoríme do „sveta“ kvalitných kníh. Podujatie Hviezdny maratón čítania organizované partnerským združením Mesta kultúry Revúca, HumnoArt, oživuje odkaz regiónu Gemer ako klenotnice slovenskej literatúry, s akcentom najmä na žánre sci-fi a fantasy reprezentované osobnosťou Gustáva Reussa a jeho prelomovým románom Hviezdoveda. 

Hviezdny maratón čítania odštartuje prvú novembrovú sobotu o 9:00 hod. v spoločenskej sále Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej a potrvá 12 hodín, až do 21. hodiny večer. Cieľom podujatia je podporiť prehlbovanie vzťahu medzi čitateľom a literatúrou, a to účastnícky atraktívnym spôsobom. Revúčania i návštevníci mesta si budú môcť v príjemnej atmosfére čítať vlastné knihy, alebo si vybrať zo zaujímavých titulov, ktoré budú na mieste k dispozícii na vypožičanie.

Pre čítajúcich bude počas celého dňa pripravené občerstvenie a viacero pútavých sprievodných aktivít. Najväčším ťahákom spomedzi nich je beseda so známym popularizátorom vedy Samuelom Kováčikom z obľúbeného podcastu Vedátor o jeho knihe “Obyčajné zázraky”. Ako prezradila Alexandra Varcholová zo združenia HumnoArt “Samuel učastníkom maratónu čítania zážitkovým spôsobom predstaví množstvo zaujímavostí zo sveta fyziky, astronómie či iných vedných disciplín. Tešíme sa, že sa naživo predstaví práve v Revúcej – meste fantastiky.” Ďalej v rámci sprievodného programu prebehne kvíz s knižnými odmenami, workshop pre malých i veľkých inšpirovaný vesmírom či reťazové čítanie, v rámci ktorého sa budú vždy o celej hodine na pokračovanie čítať úryvky z knihy Príbehy Hviezd od Anity Ganeri.

Účasť na podujatí je bezplatná a nevyžaduje si prihlásenie vopred. Príďte si s nami len tak čítať, spoznať iných príjemných ľudí so záľubou v čítaní, dozvedieť sa množstvo nového a užiť si príjemný deň. Bližšie informácie a časový harmonogram podujatia môžete nájsť na webovej stránke Prepni na Revúcu v časti „Program“ tu: https://prepninarevucu.sk/program/

 Nasledujúci týždeň (31. 10. – 06. 11. 2022) sa pod hlavičkou Mesta kultúry Revúca ďalej uskutočnia tieto podujatia:

  • Veľké mapovanie umenia v Gemeri (20. 10. – 30.11. 2022) – historicky prvé ucelené mapovanie výtvarných umeleckých diel z obdobia socializmu v Gemeri. K účasti na mapovaní vyzývame širokú verejnosť. Od 3. 11. do 11. 11. budú vytipované diela podrobne mapovať odborníci Gabriela Garlatyová a Mátyás Zagiba z projektu „Len Hlina“, spoločne so študentmi Fakulty umení Košice.
  • Čo je to komunitné organizovanie? (štvrtok 10. 11. 9:00 – 16:00, Gymnázium Martina Kukučína) – participačný workshop pre tých, ktorým je blízka občianska angažovanosť a aktivizmus vo veciach verejných.
  • Škola fotografie (sobota 12. 11., 10:00 – 16:00, mládežnícke centrum SPACE Revúca) – kurz fotografovania pre začiatočníkov. To, ako si mobilom zhotoviť pútavé fotografie na sociálne siete, vysvetlí účastníkom dlhoročná portrétová a reklamná fotografka Michaela Eliáš.

ĎALŠIE AKTUÁLNE PREBIEHAJÚCE VÝSTAVY A INŠTALÁCIE –  výstavy sú otvorené každý deň okrem pondelka a soboty od 16:00 do 19:00 :

  • Slniečkový krasohľad. Výstava ilustrácií z detského umeleckého mesačníka Slniečko, pri príležitosti jeho 95. výročia. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej – výstavná sála. Trvanie: do 30. 11. 2022 Výstava bola presunutá z pôvodného miesta  – z centra Litterra.
  • Cestami rozprávok. Výstava replík najkrajších ilustrácií detských kníh od svetových tvorcov, ktoré boli v priereze rokov 1967 – 2021 ocenené hlavnými cenami GRAND PRIX BIB na medzinárodnom Bienále ilustrácií Bratislava. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej. Trvanie: do 30. 11. 2022.

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mesto Revúca, Martin Pižem

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *