Inovačné centrum Banskobystrického kraja vstúpilo do siete Ynovate

K sieti dvanástich inovačných centier Ynovate, ktorá združuje inovačné centrá zriaďované krajmi, mestami a univerzitami nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, sa pridalo Inovačné centrum Banskobystrického kraja. Spoločným cieľom je podpora inovatívneho a udržateľného podnikania a zdieľanie najväčšej siete expertov v strednej Európe.

Inovačné centrum Banskobystrického kraja sa pripojilo k sieti inovačných centier Ynovate v Českej republike. Stalo sa tak len druhým slovenským inovačným centrom v tejto organizácii. Tento krok otvára nové možnosti pre rozvoj slovenských startupov, ako aj malých a stredných firiem v regióne, ktoré teraz môžu využívať osvedčenú sieť špičkových biznis expertov z oboch krajín.

Zástupcovia župy a siete Ynovate sa stretli na neformálnom rokovaní v novootvorenom Welcome Hub-e vo Zvolene a spoločne si prezreli aj ukážky špičkovej technológie 3D-CT skenovania dreva v priestoroch Národného lesníckeho centra v Centre ExcelentnostiLignoSilva vo Zvolene.

„Som úprimne presvedčený, že len spoločne dokážeme najviac. A práve toto je skvelý príklad, ako využiť synergiu, spoluprácu a zdieľanie kow-how. Cieľom nášho krajského inovačného centra je motivovať a spájať univerzity, verejnú správu a podnikateľský sektor a vytvárať podmienky pre ich efektívnu spoluprácu, výmenu informácií, tvorbu nových produktov a služieb, zdieľanie nových poznatkov a tým zvýšenie inovačného potenciálu celého kraja. Som rád, že teraz sa tak môže diať v spolupráci s ďalšími partnermi, ktorí rozmýšľajú podobne,“

povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.

Sieť Ynovate vznikla na základe predošlej spolupráce agentúr z Juhomoravského, Libereckého, Moravskosliezskeho, Olomouckého, Plzenského, Stredočeského, Ústeckého a Zlínskeho kraja. Teraz expanduje aj na Slovensko a po žilinskom kraji aj do banskobystrického.

„Myslím, že je dôležité využívať kultúrnu blízkosť Čechov a Slovákov. Máme spoločný cieľ – budovať silnú Strednú Európu alebo Európu celkovo, preto je potrebné zdieľať know-how, zdieľať zdroje a to tak, aby sme mali čo najviac ľudí, ktorí podnikujú, sú úspešní- Práve v tomto je potrebné si navzájom pomáhať.,“

vysvetľuje Petr Chládek, riaditeľ Juhomoravského inovačného centra.

Ynovate zdieľa najväčšiu sieť expertov v strednej Európe a ponúka tak ucelenú podporu inovatívneho, ambiciózneho a udržateľného podnikania. Vstup Rozvojovej agentúry BBSK do tejto siete pritom nadväzuje na Regionálnu inovačnú stratégiu kraja.

„Pomocou dlhodobých partnerstiev s podnikateľmi a expertmi zo širokého spektra odborov podporujeme aj u nás rozvoj regionálnych inovačných ekosystémov. Vďaka prepojeniu krajských inovačných centier teraz využijeme synergiu medzi týmito ekosystémami. Spoločne tak prispejeme ku kultivovaniu podnikateľského prostredia naprieč Českom aj Slovenskom a zvýšime konkurencie schopnosť našich podnikateľov v európskom meradle,“

uzavrela Janka Pálková, riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK, ktorá za krajským inovačným centrom stojí.

Lenka Štepáneková, foto: BBSK

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *