Investície na juhu kraja: Nový evakuačný výťah i zrekonštruované podkrovie

Do rekonštrukcie podkrovia v zariadení sociálnych služieb v Sušanoch a vybudovania evakuačného výťahu v zariadení vo Veľkom Blhu investoval Banskobystrický samosprávny kraj spolu viac ako 948-tisíc eur. Investície prispejú k vyššiemu komfortu i bezpečnosti klientov a klientok.

Banskobystrický samosprávny kraj v uplynulých týždňoch finišoval s investíciami za viac ako 948-tisíc eur v dvoch zariadeniach sociálnych služieb v južných okresoch kraja.

V Domove dôchodcov a Domove sociálnych služieb Sušany v okrese Poltár išlo do rekonštrukcie strechy a zobytnenia podkrovia viac ako 603-tisíc eur.

Zhotoviteľom prác bol krajský sociálny podnik Rozvojové služby BBSK a rekonštrukcia odštartovala ešte v roku 2019. Vďaka nej sa podarilo vyriešiť nedostatočné priestorové kapacity a zvýšiť kvalitu života 49 klientov zariadenia.

„Vďaka rekonštrukcii podkrovia majú klienti k dispozícii už len jedno- a dvojlôžkové izby, pribudli aj spoločenské priestory a priestory na terapie. Zariadenie v Sušanoch je jediným v zriaďovateľskej pôsobnosti župy v okrese Poltár,“ priblížila Denisa Nincová, riaditeľka Odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK.

Kraj dobieha investičný dlh

„Tak ako u viacerých zariadení, aj v Sušanoch sme pri zmene vedenia v roku 2018 narazili na výrazný investičný dlh. Je skvelou správou, že veci sa dali rýchlo do pohybu a už po roku sa začalo s nápravou. Nedostatočné priestorové podmienky v Sušanoch sú tak už minulosťou, vďaka čomu sa zvýšila kvalita života klientov. Rovnako ma teší aj fakt, že nový evakuačný výťah v zariadení vo Veľkou Blhu výrazne zvýši bezpečnosť klientov,“ povedal pri dnešnej návšteve zariadení predseda BBSK Ján Lunter.

Novovybudovaný výťah v zariadení Femina vo Veľkom Blhu v rimavskosobotskom okrese, ktorý v prípade vypuknutia požiaru pomôže s evakuáciou klientok, stál kraj 345-tisíc eur.

Župa navyše podporuje postupnú transformáciu tohto zariadenia, keďže v minulom roku poskytla finančné prostriedky na kúpu rodinného domu v Jesenskom, kde by malo v budúcnosti vzniknúť zariadenie podporovaného bývania pre dvanásť klientok.  Zariadenie poskytuje sociálne služby ženám s duševnými poruchami a poruchami správania celoročnou formou. Kapacita zariadenia je určená pre sto klientok na dvoch oddeleniach: ležiacom a chodiacom.

Miliónové investície

BBSK v rokoch 2018 až 2022 investoval v okrese Poltár do skvalitnenia sociálnych služieb finančné prostriedky vo výške viac ako 724-tisíc eur, v okrese Rimavská Sobota to bolo až 1,26 milióna eur.

Kým v okrese Poltár je v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja len jedno zariadenie sociálnych služieb, v rimavskosobotskom okrese ide až o päť zariadení: Rimavská Sobota, Nová Bašta, Klenovec, Tisovec a Veľký Blh.

Od roku 2018 presiahli celkové investície župy do rekonštrukcií zariadení sociálnych služieb na území BBSK sumu 18 miliónov eur.

Sociálny podnik BBSK, ktorý rekonštruoval podkrovie zariadenia v Sušanoch, sa len vlani podieľal na prácach aj v ďalších štyroch zariadeniach sociálnych služieb v kraji v celkovej hodnote takmer 1,3 milióna eur. V roku 2021 sa mu podarilo získať a zrealizovať zákazky v celkovej výške presahujúcej 1,96 milióna eur.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *