Jedinečné a vzácne sady „0 eurových bankoviek“ onedlho v predaji

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja spustí v stredu 16.11.2022 dlho očakávaný predaj jedinečných sád svojich „0 eurových“ bankoviek v Matejovom dome. V hodnotnom balíčku bude okrem troch bankoviek reprezentujúcich každý z domov Stredoslovenského múzea aj zaujímavá publikácia Menová reforma v Československu v roku 1919 – Koruna na rázcestí dejín, 2 kusy zlatej vstupenky do múzea a reprezentatívna obálka na bankovky. Zlatá vstupenka v hodnote 9 eur zabezpečuje vstup pre jednu osobu do všetkých 3. stálych expozícii a výstav v domoch Stredoslovenského múzea.

Zberatelia 0 eurových suvenírových „bankoviek“ si mohli posledné dva roky doplniť svoje zbierky aj o bankovky Stredoslovenského múzea. Pri príležitosti znovu sprístupnenia expozície Matejovho domu v roku 2020 vydalo múzeum svoju prvú „0 eurovú“ bankovku práve s jeho motívom. Okrem samotnej historickej budovy z hradného areálu je na bankovke vyobrazená aj kultová akvamanile –  jeden z najvzácnejších predmetov zo zbierkového fondu múzea. Rok na to sa svojho vyobrazenia na bankovke dočkal aj Tihányiovský kaštieľ, v ktorom sídli prírodovedné oddelenie. V jeho priestoroch sa nachádza stála expozícia Príroda stredného Slovenska. Preto sa popri kaštieli na bankovke vyníma aj najväčší  motýľ Slovenska – Okáň hruškový.  Žije v južnej Európe, na severe Afriky, v Malej a Strednej Ázii. V strednej Európe sa vyskytuje na južnej Morave a na južnom Slovensku, kadiaľ prechádza severná hranica jeho výskytu. Suvenírové bankovky s objektami Stredoslovenského múzea zavŕšilo vydanie bankovky Thurzovho domu pri príležitosti otvorenia novej stálej expozície Tranzithistory v tomto roku. Dominantou sa na nej stala socha Stredovekého baníka od známeho slovenského sochára a akademického maliara Vladimíra Kompánka.

Som veľmi rád, že sme tento rok zavŕšili vydávanie sérií suvenírových bankoviek s motívom našich objektov a vzácnych zbierkových predmetov. Tento kontinuálny projekt sme realizovali v spolupráci so spoločnosťou NUNOFIA a s podporou zriaďovateľa – Banskobystrického samosprávneho kraja hlavne preto, aby sme propagovali naše sídlené budovy, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami a tiež aj naše atraktívne expozície. Špeciálne pre zberateľov tohto suveníru sme si pripravili tento rok aj prekvapenie. Budú sa môcť dostať k niektorým veľmi nízkym poradovým číslam všetkých troch motívov „bankoviek“ a výročným poradovým číslam, ktoré predstavujú roky dôležitých svetových a slovenských udalostí. Unikátny balíček 3 suvenírových bankoviek s rovnakým číslom bude doplnený aj o ďalšie hodnotné predmety, ktoré súvisia s našim múzeom“, informuje Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenské múzeum pre tento účel pripravuje výnimočných 100 ks predajných sád. Zberatelia sa tak môžu tešiť napríklad na dostupnosť vybraných bankoviek s nízkym poradovým číslom do 100 alebo bankovky s číslami významných míľnikov dejín ako roky 1255, 1848, 1918, 1968, 1993, 2020 ale aj na zaujímavé čísla ako 1000 alebo 1900 a pod. Presný zoznam dostupných čísiel bankoviek bude uverejnený na webovej stránke Stredoslovenského múzea.

Počas stredy 16. novembra od 9.00 hod. bude spustený predaj sérií 0 € bankoviek v špeciálnom balíčku v Matejovom dome. Predaj bude možný len na mieste. Rezervácie nie sú možné. V balíčku bude okrem 3 suvenírových bankoviek s rovnakým číslom, odborná publikácia o prvej československej menovej reforme, 2 zlaté vstupenky a reprezentatívna obálka  na bankovky. Jednotná cena špeciálneho balíčka bude 49 eur.

 

SSM, Dana Kurtíková

 

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *