Kaštieľ Radvanských sa po rokoch dočká prvej fázy rekonštrukcie

V piatok 6. marca sa na Základnej škole Radvanská z iniciatívy poslaneckého klubu MsZ Banskobystrická alternatíva (BBA) uskutočnila verejná diskusia a prezentácia projektu rekonštrukcie kaštieľa Radvanských. Pozvanie prijali primátor Ján Nosko, obaja viceprimátori, prednosta MsÚ aj vedúci stavebného odboru.

„Sme radi, že nový primátor Ján Nosko pokračuje v tomto našom snažení. Držíme mu palce a ponúkame našu pomoc,“ povedala v úvode poslankyňa MsZ Ľudmila Priehodová (BBA).

Rekonštrukcia by sa mohla začať už na jeseň

Podľa vedúceho stavebného odboru mestského úradu Jána Bariča by sa mala rekonštrukcia začať približne v septembri alebo októbri tohto roku a pokračovať by mala aj na jar. To však za predpokladu, že nevzniknú žiadne komplikácie napríklad v stavebnom konaní. Zástupkyňa krajských pamiatkárov však odhaduje, že táto doba by mohla byť aj dlhšia.

Nové strechy aj izolácia suterénu

Kaštieľ Radvanských je dlhodobo zanedbanou národnou kultúrnou pamiatkou a už roky sa snaží mesto Banská Bystrica nájsť spôsoby na jeho záchranu. V ankete Banskobystrického okrášľovacieho spolku bol vyhlásený piatym najväčším Bystrickým strašidlom. Rekonštrukcia by mala v prvej fáze odstrániť havarijný stav kaštieľa, sanovať by sa mali vlhké suterénne murivá a veľká časť prostriedkov bude investovaná do rekonštrukcie strechy.

„Najdôležitejšie je odstrániť havarijný stav. Pokiaľ by zvýšili prostriedky, tie by boli investované do prípravy a zavedenia inžinierskych sietí do objektu,“ vysvetlil viceprimátor Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS).

Revitalizáciou by mal postupne prejsť aj priľahlý park. Plánuje sa jeho obnova do podoby z 19. storočia a súčasný nájomca, ktorým je Akadémia umení, uvažuje aj o jeho oplotení. Ako však dodala predsedníčka správnej rady AU Mária Seková, aj v takomto prípade bude park naďalej prístupný verejnosti a zamykať sa bude len na noc.

V kaštieli sa bude tvoriť umenie

Postupne by mal kaštieľ prejsť komplexnou rekonštrukciou a vytvoriť plnohodnotné zázemie pre Akadémiu umení. Menej pamiatkovo atraktívne priestory poslúžia na vybudovanie učební a zázemia pre pedagogický zbor. Významnejšie časti kaštieľa by mali vytvoriť reprezentatívne priestory aj pre organizovanie kultúrnych podujatí a prezentáciu tvorby študentov AU. Kaštieľ by tak po mnohých peripetiách mohol ožiť významným spôsobom. Jeden z námetov, ktorý zaznel v diskusii, bolo aj vytvorenie priestoru pre prezentáciu diela významného bábkara Antona Anderleho, pôvodom z Radvane.

Náklady v rádoch miliónov eur

Na prvú fázu rekonštrukcie kaštieľa získala Akadémia umení dotáciu milión eur od Ministerstva školstva, celkové náklady na rekonštrukciu kaštieľa aj parku sa však odhadujú na približne 10 miliónov eur. Podobne ako predchádzajúci nájomca, ktorým bola Slovenská zdravotnícka univerzita, aj AU sa bude uchádzať o podporu z fondov Európskej únie. Jednou z alternatív je, že o eurofondy vo výške 7,5 milióna na kaštieľ bude žiadať AU a o zvyšných 1,5 milióna na revitalizáciu parku samospráva. Začať sa však nejako musí.

(pef)

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *