KOMENTÁR: Divadlo s novým predstavením „Cesta rozprávkovým lesom“

V utorok 19. mája 2015 sa uskutočnilo 4. rokovanie Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, ktoré pripomínalo skôr cestu rozprávkovým lesom.

Po úvodnom nakladaní s majetkom kráľovstva vystúpila financmajsterka Beata Farkašová, vedúca Ekonomického odboru Mestského úradu, ktorá prítomné rozprávkové bytosti informovala o záverečnom účte kráľovstva za uplynulý rok. Rozpočtové hospodárenie skončilo s prebytkom 2 milióny eur, ktoré budú prerozdelené do fondu opráv, fondu minulých rokov.

Hovorí sa, že históriu píšu víťazi, a asi preto noví králi akosi zabúdajú na to, že pod pozitívny hospodársky výsledok, ktorý im vytvára veľmi dobré predpoklady pre súčasné rozvojové aktivity, sa podpísal bývalý kráľ Peter Gogola.

„Niektorí z vás na prvom riadnom zastupiteľstve hovorili, že nový primátor si zaslúži dosť vysoký plat, lebo za sto dní sa mu podarilo viac, ako celému bývalému vedeniu za štyri roky. Myslím si, že relatívne plný stôl je tu aj vďaka Petrovi Gogolovi. A preto ti chcem, Peter Gogola, aj touto cestou poďakovať,“ prihlásil sa do rozpravy Vladimír Pirošík (Banskobystrická alternatíva).

Od primátora Jána Noska sme sa tiež dozvedeli, že v najväčších kráľovských podnikoch, Bytový podnik mesta a MBB, prebieha ekonomická a právna analýza. Škoda len, že o sľubovanom transparentnom hľadaní múdrych radcov zatiaľ nie je ani chýru ani slychu.

Nasledovalo rozdeľovanie dukátov na športové aktivity poddaných. Ale nie súkromných klubov, kdeže, na rozvoj mládežnických aktivít. Funguje to asi tak, že súkromný hokejový alebo futbalový klub si založí vlastné občianske združenie, ktoré dostane dotáciu 50 000 dukátov. Práve takúto sumu poslanci schválili na rozvoj futbalovej mládeže v krachujúcom futbalovom klube Dukla Banská Bystrica. Teda pardón, v občianskom združení FK Dukla Banská Bystrica Mládež. Debata prirodzene skĺzla vďaka dlhoročnému futbalistovi Milanovi Smädovi (Klub nezávislých poslancov) k téme záchrany banskobystrického futbalu a k získaniu štadióna na Štiavničkách do majetku mesta. Veď mesto Banská Bystrica už toľkokrát ukázalo, že je tým úplne najlepším správcom verejného majetku.

„Posledná informácia, ktorú mám zo včerajšieho rokovania je, že bol vytvorený pracovný tím zložený zo zástupcov Ministerstva obrany a Mesta Banská Bystrica. Ten hľadá možnosti prevodu štadióna. Čerstvá informácia z dneška je, že prezident Slovenského futbalového zväzu preferuje, aby štadión išiel do majetku mesta,“ potvrdil primátor Ján Nosko to, o čom sme vás prednedávnom informovali.

Pochváliť sa prišiel aj náčelník kráľovských drábov, ktorý zhodnotil minulý rok ako stabilný a vyjadril so svojou prácou spokojnosť, keďže podľa jeho slov funguje Mestská polícia v Banskej Bystrici bez väčších problémov. Veď, ako sa vraví, kto ťa pochváli, keď sa sám nie. Však?

S tým nie úplne súhlasil Pavol Bielik (Klub nezávislých poslancov): „Bolo by dobré, keby mestskí policajti poznali svojho primátora a svojich poslancov, najmä pri výkone služby verejného činiteľa. Čo tým chcem povedať? Nerád ich vidím, keď idú po ulici a fajčia. Nerád vidím, keď majú ruky vo vreckách, prípadne nie sú správne ustrojení. Nerád vidím, keď traja-štyria diskutujú niekde na námestí a tak ďalej, a tak ďalej. To sú nedostatky, ktoré v žiadnom prípade nemôže člen mestskej polície v Banskej Bystrici mať.“

Pre zaujímavosť, podľa Správy o činnosti boli za celý rok 2014 evidované 3 sťažnosti na príslušníkov Mestskej polície. Všetky boli napodiv vyhodnotené ako neopodstatnené.

Zaujal nás aj ďalší bod rokovania, Návrh na schválenie predloženia žiadosti o nenávratný finančný príspevok, zabezpečenie realizácie projektu a spolufinancovanie projektu „Výmena energeticky najnáročnejších svietidiel verejného osvetlenia v meste Banská Bystrica“. S kostolným poriadkom sa nám hneď na začiatku nezdalo, že do programu zasadnutia bol zaradený na poslednú chvíľu a materiál k nemu dostali poslanci ani nie 24 hodín pred začiatkom rokovania, a tak sa s ním väčšina poslancov nemala možnosť bližšie oboznámiť. Veď ide len o 530 000 dukátov, tak načo?

Výnimkou bol poslanec Martin Klus (Klub nezávislých poslancov), ktorý skôr pripomínal Petra Pana. Teda aspoň podľa toho, ako sa do jeho pripomienky pustili jeho spolusediaci na čele s prvým vicekráľom. Ten poukázal na nízku úsporu a vysoké náklady na realizáciu tohto projektu.

„S veľkou nevôľou som prijal túto informáciu aj preto, že téme ekologického osvetlenia sa venujem dlhšiu dobu a porovnávam jednotlivé mestá na Slovensku. Toto je téma, ktorú musíme veľmi seriózne prerokovať. Argumentovať časovou tiesňou nie je v tomto prípade vôbec správne,“ vysvetľoval Martin Klus.

To je ale iná rozprávka, ktorej sa budeme podrobne venovať nabudúce. Pri Martinovi Klusovi ešte chvíľku ostaneme. Ten totiž opäť navrhol, aby zasadnutia mestského zastupiteľstva prebiehali v popoludňajších hodinách a v pravidelných intervaloch. Tak ako minule sa k tejto téme opäť rozprúdila „plodná“ debata. Svoj návrh nakoniec stiahol a pre Priekopník uviedol, že ho upravený predloží na júnovom zastupiteľstve tak, aby skúšobne prebiehali zasadnutia poobede od septembra do konca roka.

Svoje „výsostné právo“ využil primátor Ján Nosko a ako prvý sa prihlásil do diskusie. Rozhodol sa (dukátmi) oceniť výrazný prínos druhého vicekráľa tomuto mestu, a tak mu po necelých troch mesiacoch úmornej práce zvýšil plat na rovnakú 70% hranicu (z platu primátora), akú poberá prvý vicekráľ. V realite to znamená, že na svoj 60% úväzok bude poberať 60% zo 70%-ného platu primátora. Tiež ste zmätení? Rámcovo je to suma niekde okolo 2 500 eur za mesiac. No nezober to.

Názorový rozkol si vydiskutovali aj poslanci Kašper a Smädo s Vladimírom Pirošíkom. Ten upozornil na konflikt záujmov v prípade, kedy je poslanec Igor Kašper zároveň predsedom občianskeho združenia, ktoré čerpá dotácie z mestského rozpočtu, no zároveň ako poslanec mestského zastupiteľstva tieto dotácie zároveň schvaľuje. Konflikt záujmov niektorých poslancov je veru strašidelná rozprávka, ktorá tiež dostane svoj priestor.

„To čo sa o ňom (poslancovi Igorovi Kašperovi) popísalo, že kradne a toto a hento, ja už tohto mám plné zuby. To poviem na rovinu, tak ako si to myslím, lebo toto už presahuje slušný rámec aj nás kolegov poslancov. A samozrejme médiá, najnovšie Priekopník, to už ani nebudem hovoriť,“ vysťažoval sa v silnom vystúpení plnom emócií poslanec Milan Smädo.

Na jeho vystúpenie reagoval poslanec Vladimír Pirošík: „Dať dotáciu z komisie občianskemu združeniu, na ktorého čele je poslanec, je konflikt záujmov. Nie je to konflikt záujmov zo zákona, ale čomu nebráni zákon, tomu nech bráni hanba. Rovnako ako je gadžovina, keď poslanec mestského zastupiteľstva dodáva tovary a služby mestu, tak je nefér a podľa mňa chrapúnstvo, keď poslanci skrytí za občianske združenia, vyťahujú peniaze z rozpočtu mesta takouto formou.“

Každá rozprávka by mala v sebe ukrývať ponaučenie. Chválime poslanca Daniela Karasa (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS), ktorý sa zrejme poučil z našej poslednej rozprávky a poslancov vyzval, aby diskutovali vecne a konštruktívne a nehrali pred ľuďmi Divadlo.

Keď sme z tohto stretnutia po siedmych hodinách odchádzali, cítili sme sa skôr ako po prechádzke strašidelným lesom. Smutné je, že toto nie je rozprávka a v šťastný koniec nám ostáva len dúfať.

(pef)

Pozri tiež

Bystričania majú po dnešnom zastupiteľstve pár dôvodov na radosť

Posledné predprázdninové zasadnutie mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici začalo niekoľkými návrhmi na doplnenie programu rokovania. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *