Kraj podporí dobrovoľných hasičov, cez program INTERREG ich vybaví na zvládanie katastrof

Banskobystrickému samosprávnemu kraju, spoločne s partnerskou maďarskou Novohradskou župou, sa podarilo získať viac ako 1 milión eur z programu INTERREG na materiálno-technické vybavenie dobrovoľných hasičov. Tí tak budú lepšie pripravení zasahovať pri katastrofách, ktoré súvisia aj so zmenami klímy, ako veterné smršte, záplavy či požiare.

Dobrovoľní hasiči v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) dostanú vďaka peniazom z Európskej únie techniku, ktorá ich lepšie pripraví na zvládanie katastrof. Reč je o špecializovaných prívesných vozíkoch s vybavením pre núdzové prekrývanie striech po požiaroch či veterných smrštiach a tiež so súpravami materiálu, ktorý je potrebný na krátkodobé núdzové ubytovanie osôb po mimoriadnych udalostiach.

Banskobystrická župa, spoločne s partnerskou maďarskou Novohradskou župou, totiž uspela v programe INTERREG a na projekt s názvom „Zvýšenie pripravenosti maďarských a slovenských regiónov na riadenie rizík súvisiacich  s katastrofami“ získala viac ako milión eur. Za tie obstará materiálno-technické vybavenie, ktoré rozdelí medzi vybrané dobrovoľné hasičské zbory v jednotlivých okresoch oboch krajov.

„Tento projekt pomôže spojiť a zosieťovať dobrovoľné hasičské zbory a poskytne im na to prostriedky. Ja to dielik do skladačky „prevencia katastrof – pripravenosť na katastrofy – reakcia na katastrofy - obnova po katastrofách“, ktorú potrebujeme urýchlene vyskladať. Je to skladačka, o ktorej vediem dialóg aj s predstaviteľmi našej vlády – pretože v tejto oblasti potrebujeme upraviť niektoré kompetencie a vyskladať niektoré schopnosti,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter na dnešnom tlačovom brífingu, ktorý sa konal priamo pred sídlom Dobrovoľného hasičského zboru mesta Fiľakovo. Zároveň ocenil prácudobrovoľných aj profesionálnych hasičov, ktorí sú podľa jeho slov „najlepšie zorganizovanou organizačnou zložkou v našom štáte.“

Na brífingu za slovenskú stranu vystúpil aj riaditeľ Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Banská Bystrica Dušan Hancko a člen prezídia Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Pavol Zapletal. Práve s nimi župa na celom projekte spolupracuje, aby hasiči dostali naozaj techniku, ktorú potrebujú, a dostala sa tam, kde bude najviac užitočná.

„Cieľom tohto projektu je zvýšiť intervenčné kapacity dobrovoľných hasičských zborov. Vplyvom klimatickej zmeny sa nám nároky na ich vybavenie neustále zvyšujú a práve toto má riešiť aktuálny projekt INTERREG. Zároveň, súčasťou projektu je aj zvyšovanie odbornosti a kvalifikácie dobrovoľných hasičov, vrátane rozšírenia vodičských oprávnení na skupinu E, ktorá je potrebná pre ťahanie prívesných vozíkov so zvýšenou hmotnosťou,“

vysvetlil Dušan Hancko.

Len v Banskobystrickom samosprávnom kraji je aktuálne kategorizovaných 283 dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí, ktoré majú celkovo asi 10-tisíc členov.

Dôležitosť dobrovoľnej hasičskej ochrany si rovnako uvedomujú aj na druhej strane hranice, v partnerskej Novohradskej župe.

„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme naše záchranné zložky pripravili na situácie, ktoré môžu nastať. Hovorím o povodniach a ochrane majetku, o požiaroch a čo najrýchlejších zásahoch pri nich či o katastrofách, ktoré si vyžadujú okamžitú reakciu. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať a vytvoríme také podmienky, aby obyvatelia našich krajov žili v bezpečí,“

uzavrel župan Nándor Skuczi.

Lenka Štepáneková, foto BBSK, Marek Mačica

Pozri tiež

Letná ponuka organizovaných výletov na Horehroní nebola nikdy pestrejšia

Dlho očakávané letné prázdniny, najmä zo strany žiakov a študentov, sú v plnom prúde a spolu s nimi sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *