Kraj vyzval ministerstvo zdravotníctva na okamžitú stabilizáciu ambulantného sektora

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja na dnešnom tlačovom brífingu upozornilo na vážnu situáciu v ambulantnom sektore a okamžitú potrebu jeho stabilizácie. Podporu ambulantným poskytovateľom a výzvu ministerstvu zdravotníctva adresoval kraj aj prostredníctvom uznesenia zastupiteľstva.

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) dňa 26.1.2023 prijalo uznesenie, v ktorom podporilo oprávnené požiadavky poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti voči vláde a zdravotným poisťovniam na navýšenie ich financovania prostredníctvom nových zmlúv. Tiež adresovalo výzvu Ministerstvu zdravotníctva SR, aby urgentne uzavrelo dohodu so zástupcami ambulantnej siete zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní, nakoľko bez dohody v krátkom čase hrozia nezvratné dôsledky pre pacientov.

„My, ako zriaďovateľ niekoľkých ambulancií vidíme, že ich financovanie je v niektorých segmentoch doslova absurdné. Vidíme, že niektoré ambulancie sú nefinancovateľné, že motivácia existovať alebo dokonca zakladať ambulancie je slabá, ak nie mínusová. A vidíme, že ešte stále sa tento fakt neberie dosť vážne,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten upozornil na dlhé obdobie nečinnosti zo strany ministerstva zdravotníctva, ktoré si s ambulantnými poskytovateľmi sadlo za rokovací stôl až včera. K dohode však nedospeli.

„Vôbec nerozumiem, prečo sa rokovať začalo zas na poslednú chvíľu. Každý vie, že zmluvy o pár dní skončia, rozpočet štátu je pritom definitívne známy už asi mesiac. A včera bolo prvé rokovanie. Sme týmto znepokojení, pretože máme informácie o vážnych dopadoch tejto neistoty,“ povedal banskobystrický župan.

Znepokojenie vyjadrila i lekárka a prededníčka Komisie zdravotníctva Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja Andrea Baníková: „Vyzývame aj z tohto miesta ministerstvo, aby sa touto situáciou vážne zaoberalo a aby rokovania do konca tohto mesiaca naozaj prebehli. Ak k dohode nepríde, od 1. februára nebude mať 6000 ambulancií na Slovensku zmluvy so zdravotými poisťovňami a hrozí, že pacienti nebudú mať zabezpečenú ambulantnú starostlivosť.“

Krajské zastupiteľstvo vo svojom uznesení tiež upozornilo na neodkladnú potrebu komplexnej reformy ambulantného sektora, a to aj v kontexte so schválenou reformou ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorej súčasťou je aj kategorizácia nemocníc.

„Zastupiteľstvo BBSK nalieha na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby rozhodovalo o kategorizácii nemocníc a doplnkových programoch až po konzultácii s dotknutými nemocnicami a s ohľadom na aktuálny stav ambulantnej siete tak, aby na žiadnom mieste nedošlo k zníženiu dostupnosti zdravotnej starostlivosti redukciou celkových kapacít,“ píše sa v uznesení.

„Neexistuje jasná vízia vlády, ako má ambulantný sektor vyzerať. Treba vytvoriť jasné pravidlá na minimálnu sieť a povedať, kde, kto a ako má veci riešiť. Už viac ako rok upozorňujeme na to, že akákoľvek reforma musí začať v ambulanciách a až potom v nemocniciach. Pustiť sa do reformy nemocníc bez toho, aby sme vedeli ako bude vyzerať ambulantná sieť, je hazardovanie so zdravím obyvateľov,“ doplnil Peter Juhász, lekár a podpredseda BBSK pre zdravotníctvo.

BBSK rovnako upozornil, že k nestabilite v ambulantnom sektore prispelo tiež zvýhodnenie zdravotníckeho personálu v sieti ústavnej zdravotnej starostlivosti oproti sieti ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

„To sa týka ekonomiky ambulancií, ktorá jednoducho už dnes nie je konkurencieschopná pre lekára alebo lekárku v porovnaní s postavením lekára v nemocnici. Som naozaj veľmi prekvapený, že dokonca aj predseda vlády sa tvári, že tomu nerozumie, keď stavia ambulantných lekárov na úroveň podnikateľov, ktorí sa majú postarať sami a svoje príjmy,“ doplnil Ondrej Lunter s tým, že spolu s poslancami sa ohradzujú voči verejným výrokom ministra zdravotníctva, že poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti  je v pôsobnosti samosprávnych krajov.

„Všetky dôležité regulatívy a podmienky existencie týchto zdravotníckych zariadení určuje štát a zdravotné poisťovne. Upozorňujeme verejnosť, že pokiaľ nedôjde k dohode medzi vládou, zástupcami poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami ešte pred vypršaním platnosti súčasných zmlúv, samosprávny kraj nemá kompetencie ani nástroje na to, aby prinútil ambulantný sektor poskytovať zdravotnú starostlivosť,“ uzavrel predseda BBSK.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Mestskí lesníci zasadia tento rok vyše 52-tisíc nových stromčekov

Lesy okolo Banskej Bystrice sú veľkou zásobárňou pitnej vody, nielen pre mesto, ale aj pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *