Kraj začal s rekonštrukciou „kaštielika“ na Lazovnej ulici

Roky chátrajúci historický objekt na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici dostane novú tvár aj využitie. Banskobystrický samosprávny kraj začal s jeho rekonštrukciou i prístavbou, hodnota celého projektu je takmer tri milióny eur.

Historická budova „kaštielika“ na Lazovnej ulici zo začiatku 20. storočia, ktorá v minulosti slúžila aj pre potreby Detského denného rehabilitačného strediska a od roku 2006 chátra, sa dočká obnovy a nového využitia.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), prostredníctvom svojho stavebného sociálneho podniku Rozvojové služby BBSK, začína s jej rekonštrukciou a prístavbou nových častí, ktoré budú slúžiť ako administratívne priestory.

„Veľmi ma teší, že táto budova sa vďaka aktivite Banskobystrického samosprávneho kraja dočká obnovy a nového využitia. Do konca roku 2024 tu vzniknú administratívne priestory na špičkovej úrovni. Celková hodnota rekonštrukcie tohto objektu a jeho prístavby je vyčíslená na viac ako 2,9 milióna eur – väčšinu zdrojov pokryje komerčný úver, Banskobystrický samosprávny kraj sa na investícii bude podieľať sumou pol milióna eur z vlastných zdrojov,“

povedal počas dnešného slávnostného začiatku rekonštrukcie predseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten vyzdvihol, že táto aktivita župy nie je ojedinelá – v minulom volebnom období kraj prišiel s jasnou stratégiou, ako bude s nevyužívanými budovami nakladať.

„Pustili sme sa do viacerých revitalizačných projektov a nevyužívaným budovám dávame druhú šancu – tak, aby slúžili verejnoprospešnému účelu a obyvateľom nášho kraja. Rozbehnutú máme revitalizáciu budovy bývalého gymnázia na sídlisku Sekier-Lipovec vo Zvolene, kde vznikne zariadenie pre seniorov, ale aj priestory pre vzdelávanie, komunitnú činnosť, prevádzky obchodu a služieb a voľnočasové aktivity. Aktuálne prebieha rekonštrukcia vnútorných priestorov budovy bývalého Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej, ktoré sa zmení na zážitkovú expozíciu zameranú na literatúru,“

spomenul Ondrej Lunter.

Zariadenie sociálnych služieb vznikne v budove bývalej strednej školy na Povrazníku v Banskej Štiavnici, plány má župa spolu s mestom Banská Bystrica aj pre rekonštrukciu a nové využitie budovy Domu kultúry.

„K týmto všetkým sa dnes pridáva projekt na Lazovnej ulici, ktorý budovu citlivo zrekonštruuje a pripraví na požiadavky dnešnej doby – a to s pomocou nášho krajského sociálneho podniku, ktorý dáva šancu zamestnať sa ľuďom, ktorí by inak svoje uplatnenie na trhu práce hľadali len veľmi ťažko. Teší ma, že projekty, do ktorých sa ako kraj púšťame, dávajú zmysel a skutočne sa dejú – ďakujem všetkým, vďaka ktorým sa nám to spoločne darí,“

doplnil Ondrej Lunter.

V rámci  projektu na Lazovnej kraj vybuduje 66 kancelárskych miest, celková rozloha areálu je 2374 metrov štvorcových a vznikne tu aj 19 parkovacích miest a verejný priestor so sadovými úpravami a zeleňou. To všetko v realizácii krajského sociálneho podniku.

„Už pri založení sociálneho podniku Rozvojové služby BBSK kraj preukázal zámer, že bude podporovať sociálne podnikanie a sociálnu ekonomiku v kraji. Stavebné činnosti, ktoré by si mohol kraj zabezpečiť externe, teraz predstavujú istú sebestačnosť, v rámci ktorej je možno vytvoriť pracovné miesta pre tie najzraniteľnejšie osoby, ktoré by sa za bežných okolností nedokázali na trhu práce uplatniť. Poskytnutím pracovnej príležitosti im dávame priestor na zlepšenie ich pracovných návykov, odbornej znalosti, či šancu zlepšiť si život a v konečnom dôsledku sa spoločensky a pracovne začleňujú,“

uzavrela Lenka Bírešová, vedúca pre sociálnu ekonomiku Sekcie stratégie a politík Rozvojovej agentúry BBSK.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Majstrovstvá sveta v letnom biatlone aj s medzinárodnými televíznymi prenosmi

V dňoch 23. – 24.05. 2023 sa uskutočnila v Osrblí inšpekcia Medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aj inšpekcia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *