Krupina otvorila brány podzemia

Vedeli ste, že podzemie Krupiny ukrýva sieť unikátnych tufových pivníc, s ešte unikátnejšími príbehmi? Sprístupniť sa zatiaľ podarilo 6, pod celým mestom sa ich však nachádza vyše 60! Vysekané boli pravdepodobne už v stredovek.
𝐍𝐚 𝐜̌𝐨 𝐬𝐥𝐮́𝐳̌𝐢𝐥𝐢?
Pôvodne v nich baníci na príkaz Bela IV. hľadali drahé kovy. Po neúspešnom hľadaní ich začali využívať ako prírodné chladničky, na uskladnenie potravín a vína. Neskôr boli využívané aj ako väzenie prie krupinské bosorky, ktoré čakali na svoj ortieľ.
Atmosféru podzemia a dôb minulých si môžu návštevníci ešte viac priblížiť vďaka výstave Mučiace nástroje v Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine. Tá ukrýva ukážku 13 mučidiel s autentickým výzorom, vyrobených podľa dobových fotografií.
𝐍𝐚𝐩𝐢́𝐬𝐚𝐥𝐢 𝐨 𝐧𝐚́𝐬:
Krupina odhalila tajomné podzemie. Chodby pod mestom datujú do stredoveku článok tu
Milovníci histórie si môžu tento rok prezrieť podzemie stredoslovenského mesta: Revitalizácia otvorila viacero pivníc!  článok tu
Podzemie mesta Krupina bolo sprístupnéne vďaka OZ Podzemie Krupiny a Múzeu Andreja Sládkoviča. Za finančnú podporu ďakujeme Rozvojovej agentúre Banskobystrického samosprávneho kraja.
Central Slovakia

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *