Legenda o upírovi Prdimuchovi ožila opäť počas Upírskej svetlej noci 2022

Legenda o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi ožila aj toto leto počas podujatia s názvom Upírska svetlá noc, ktoré sa konalo 22. júla 2022  v  obci Horná Lehota, kde kedysi údajne pôsobila táto nadprirodzená bytosť.

Podujatie opradené povesťami, tajomstvami a bohatou históriou, odštartovalo o 16:00 hod. na námestí v Hornej Lehote, kedy mohli všetci zúčastnení spoznať v pamätnej izbe ,,Kelti na Horehroní“, nie len predmety a nástroje objavené archeologickým výskumom, či 3D model sídla Keltov – hradisko Hrádok, ale tiež dáta, ktoré mapujú jednotlivé historické obdobia osídľovania nášho stredného a horného Pohronia.

Druhou izbou, ktorá lákala všetkých návštevníkov, bola ,,Izba upíra Prdimuchu“ plná strašidelných nástrah a úloh spájaná s miestnou legendou o jedinom upírovi, ktorý sa kedy na území Slovenska vyskytoval. Ľudia verili, že duch démona, so sivou tvárou, červenými očami a dlhými špicatými zubami vyčnievajúcimi spopod pier, stále drieme v močiaroch na pomedzí dvoch dedín – Dolnej a Hornej Lehoty. Dokonca sa o ňom traduje, že mal silu za piatich, menil sa na vlka a keď kráčal obcou, kravy stratili mlieko, psy zavýjali a s chvostom medzi nohami zmizli ako gáfor. Ľudia si kadečo o ňom povymýšľali, povraveli, a tak sa nevie čo je pravda a čo naopak klam.

Kým v minulosti naháňal miestnym obyvateľom strach, dnes príbehy o ňom lákajú predovšetkým deti, pre ktoré Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE v spolupráci s nízkotatranskou obcou, pripravila popoludnie bohaté na program. ,,Návštevníci každej vekovej kategórie sa tešili z pestrého popoludňajšieho programu, počas ktorého zažili tematické maľovanie na tvár, remeselné dielne a stánky, hudobné i divadelné vystúpenia, či ukážky keltských bojov“, uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE

 ,,Každým rokom sa snažíme prísť s novou atrakciou, ktorá by prilákala viac návštevníkov. Tento rok nebol výnimkou. Do únikovej izby, Izby upíra Prdimuchu pribudla socha tohto démona v jeho životnej veľkosti, ktorého nie len pohľad červených očí, ale aj skutočná podoba desí každého dospeláka“ dopĺňa Mgr. Kristína Korenčíková, destinačná manažérka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Upírska svetlá noc vyvrcholila vo večerných hodinách strašidelným pochodom po stopách upíra Prdimuchu, kedy na jednotlivých zastávkach jednotlivé príbehy o upírovi rozpovedali samotné historické či rozprávkové postavy ako kat, šašo, kúzelník či samotný upír v podaní hercov z umeleckej agentúry Divadelný svet.

Tím REGIÓN HOREHRONIE

Pozri tiež

Dobrá správa pre banskobystrických skejterov a hokejbalistov

Komunita skejterov a hokejbalistov v Banskej Bystrici dlhé roky volá po výstavbe nových športovísk, na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *