Máme záujem, aby sa slovenská obranná a bezpečnostná technika dokázala presadiť aj v zahraničí

Rezort obrany má záujem, aby sa slovenská obranná a bezpečnostná technika dokázala presadiť aj v zahraničí. Potvrdil to dnes štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec počas Fínsko-slovenského sympózia obranného a bezpečnostného priemyslu, ktoré dnes vo Fínsku otvoril. Aj toto je jedna z konkrétnych aktivít slovenského rezortu obrany na podporu domáceho bezpečnostného a obranného priemyslu, ku ktorému sa vláda SR zaviazala vo svojom programovom vyhlásení.

„Za posledné tri roky sme výrazne zvýšili podiel výdavkov na modernizáciu. Modernizačné požiadavky našich ozbrojených síl však jednoznačne nedokážeme zabezpečiť domácimi výrobcami. Robíme maximum, aby sme podporili ich spoluprácu so zahraničnými partnermi a okrem iného tak širšie zaangažovali slovenských výrobcov a paralelne zvýšili počet pracovných miest v obrannom priemysle “ povedal štátny tajomník Koterec.

Ako ďalej uviedol, rezort obrany považuje Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu SR za dôležitého partnera, čo potvrdzuje aj vzájomná dohoda o spolupráci. Seminár vo Fínsku, ktorý sa koná za účasti zástupcov obranného priemyslu a ministerstiev obrany je práve preto zameraný na hľadanie prienikov v modernizačných plánoch a prehĺbenie spolupráce v tejto oblasti.

Podľa stáleho štátneho tajomníka Ministerstva obrany Fínskej republiky Arta Rätyho, ktorý rovnako podporil fínsko-slovenské sympózium svojou účasťou. Európa čelí v súčasnosti trom dôležitým výzvam.

„Sú nimi bezpečnosť, ekonomická situácia a obrana,“ povedal. Osobitne pre Fínsko sú výzvami nové investície do obrany a „racionálne vynakladanie finančných prostriedkov formou medzinárodnej spolupráce je jedným z doležitých riešeni. Patrí k nim aj spolupráca podnikov obranného priemyslu“.

Počas pracovnej návštevy Fínska sa dnes štátny tajomník Koterec okrem stáleho štátneho tajomníka Rätyho stretol aj so štátnym tajomníkom Marcusom Rantalom. Pri tejto príležitosti štátny tajomník Koterec navrhol možnosť zorganizovať spoločné cvičenie špeciálnych síl Vyšehrádskej štvorky spolu s fínskymi a švedskými špeciálnymi silami. Uskutočniť by sa mohlo na Slovensku, v našom špičkovom výcvikovom stredisku Lešť. Rovnako tiež dal fínskym partnerom do pozornosti aj Výcvikové centrum radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch, kde by sa mohlo uskutočniť cvičenie špecialistov pre túto oblasť, a to rovnako spoločne vo formáte V4+Fínsko+Švédsko.

slovenskí vojacislovenskí vojaci

„Toto výcvikové stredisko je unikátne tým, že umožňuje výcvik s reálnymi toxickými a chemickými látkami a je medzinárodne uznávané,“ vysvetlil.

Štátny tajomník na stretnutiach ocenil aj doterajšiu spoluprácu medzi Slovenskom a Fínskom. Rovnako vyzdvihol význam regionálnej spolupráce a možnosť zdieľania spôsobilostí.

„V rámci krajín V4 veľmi úzko spolupracujeme a u vás je príkladom podobnej spolupráce zoskupenie NORDEFCO. Stojí za úvahu pokúsiť sa o spoluprácu týchto zoskupení v oblasti obrany,“ povedal.

Informácie poskytla Martina Balleková, hovorkyňa MO SR.

   ■tasr■

 

Pozri tiež

Parlamenty V4 chcú mladým priblížiť svoju prácu, plánujú pre nich pobyty

Parlamenty krajín Vyšehradskej štvorky chcú mladým ľuďom viac priblížiť svoju prácu. Plánujú preto organizovať akési …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *